معرفی آزمایش آمنیوسنتز

اکثر زنان باردار نیازی به انجام هیچ یک از آزمایشات اختصاصی به جز سونوگرافی را ندارند و در طی مراحل مختلف بارداری، به یک یا چند مورد آزمایش سونوگرافی نیاز پیدا خواهند کرد. اما اگر شما جز آن دسته از زنانی هستید که احتیاج به انجام آزمایش های خاص را پیدا می کنید داشتن اطلاعات در مورد آزمایش های پیش رو می تواند کمک شایانی به شما برساند.

نحوه انجام آزمایش آمنیوسنتز

آزمایش آمنیوسنتز با وارد کردن سرنگ نازکی درون مایع آمنیوتیک و بیرون کشیدن مقداری از مایع به داخل سرنگ، عمل می کند. به صورتی که شما به پشت بر روی یک تخت دراز می کشید، شکم شما را با محلول ید ضد عفونی کرده و بی حس می کنند. از طریق سونوگرافی هم زمان با آزمایش آمنیوسنتز، بر اساس محل قرار گیری جنین و کیسه آمنیوتیک، پزشک سرنگ را از طریق شکم و رحم وارد کیسه آمنیوتیک کرده و به مقدار 15 الی 20 سی سی، معادل 1 تا 2 قاشق غذاخوری، از مایع آمنیوتیک را بیرون می کشد. برای گرفتن جواب آزمایش باید 2 الی 3 هفته صبر کرد.

درد و خطر در آزمایش آمنیوسنتز

سرنگ از طریق ناف وارد نمی شود و این تصور غلطی است. بلکه دقیقا از جایی که جفت، جنین و کیسه آمنیوتیک در رحم قرار گرفته اند وارد می شوند. سرنگ آمنیوسنتز بلند است، این بلندی امکان دست یابی به کیسه آمنیوتیک را فراهم می آورد. البته دردناک بودن به علت بلندی سوزن نیست، بلکه قطر سوزن مشخص کننده میزان درد و ناراحتی است. سوزن آمنیوسنتز بسیار نازک است. این آزمایش تنها 1 الی 2 دقیقه طول می کشد. ممکن است کمی درد آور باشد، ولی غیر قابل تحمل نیست. ممکن است انقباض خفیفی را هنگام ورود سوزن حس کنید. این آزمایش با یک درصد خطر سقط همراه است. به همین دلیل تنها در موارد خاص توصیه می شود.

مراقبت های بعد از آزمایش آمنیوسنتز

دکتر به شما استراحت و پرهیز از فعالیت شدید و خودداری از مقاربت، به مدت یک تا دو روز را توصیه می کند. اگر ارهاش یا گروه خونی شما منفی باشد، یک آمپول رگام یا ایمونوگلوبولین ضد عامل ارهاش، برای جلوگیری از حساس شدن ارهاش به شما تزریق می شود.

این مطلب را ارزیابی کنید:
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 11 کاربر 3.0 از 5 می باشد.

مطالب مرتبط

 • دوره های رشد جنین در دوران بارداری

  رشد پیش از تولد را می توان به سه بخش تقسیم کرد، دوره نو جنینی (از زمان لقاح تا لانه گزینی که در حدود 14 روز است)، دوره رویانی (از هفته دوم تا هفته هشتم بعد از لقاح) و دوره جنینی (از هفته هشتم تا پایان بارداری) در ادامه به توضیح کامل تری از این سه مرحله می پردازیم.

 • وضعیت های همراه با میزان غیر طبیعی آلفا فتوپروتئین سرم مادری

  برآورد نادرست سن بارداری، بارداری چند قلویی و مرگ جنین سه علت شایع غیر طبیعی بودن نتایج آزمایش آلفا فتوپروتئین سرم مادری می باشد که می توان با انجام یک آزمایش سونوگرافی ساده این سه مورد را بررسی نمود. در جریان این بررسی اولیه، بسیاری از موارد نقص لوله عصبی نیز تشخیص داده می شود.

 • آزمایش سرم مادری آلفا فتوپروتئین

  یکی از آزمایشاتی که در سه ماهه دوم بارداری انجام می گیرد آزمایش خون می باشد که از طریق این آزمایش، میزان آلفا فتوپروتئین سرم مادری نیز مشخص می گردد. آزمایش سرم مادری آلفا فتوپروتئین تنها یک بررسی آزمایشی است و غیر طبیعی بودن نتیجه آزمایش الزاما به معنای غیر عادی بودن بارداری شما نمی باشد.

 • پره اکلامپسی

  پره اکلامپسی یک اختلال پیچیده در دوران بارداری و پس از زایمان می باشد که حدود پنج درصد از زنان باردار را تحت تاثیر قرار می دهد. سرعت پیشرفت این بیماری زیاد می باشد و در صورت عدم کنترل می تواند عوارض خطرناکی همراه داشته باشد.

 • آزمایش ادرار در دوران بارداری

  شما در طول دوران بارداری خود ممکن است چند بار آزمایش ادرار را انجام دهید. در این آزمایش مسایل مختلفی مورد بررسی قرار می گیرد. اولین آزمایش ادراری که جهت تایید بارداری شما تجویز می شود از سایر آزمایشات متفاوت است و در آن میزان هورمون بارداری یا hCG بررسی می شود. در آزمایشات بعدی موارد دیگری بررسی می شود که در ادامه توضیح داده شده است.

جستجو در مطالب

ماشین حساب تخمک گذاری