اپیزیوتومی

در مرحله دوم زایمان و زمانی که کودک متولد می شود، خروج سر نوزاد ناحیه پرنیه را منبسط می کند و موجب کشیدگی پوست اطراف واژن می گردد. در این زمان پزشک ممکن است پس از تزریق بی حسی موضعی با استفاده از یک قیچی جراحی برشی در ناحیه پرنیه انجام دهد که اپیزیوتومی نامیده می شود.

چه زمانی احتیاج به اپیزیوتومی پیدا می کنید؟

در صورتی که پزشک تشخیص دهد، زایمان باید توسط فورسپس انجام گیرد و یا انجام زایمان به دلایلی مانند از کار ایستادن قلب کودک یا خستگی شما برای فشار آوردن، باید هر چه سریع تر به پایان برسد، هم چنین برای جلوگیری از پارگی خود به خود و یا خروج راحت تر سر نوزاد، اپیزیوتومی را لازم می داند. تا زمانی که سر بچه تقریبا بیرون نیاید ضرورت اپیزیوتومی تشخیص داده نمی شود. البته این موضوع در زایمان اول رایج تر است، زیرا پرنیه در زایمان های بعدی راحت تر کشیده می شود.

هشدار: پارگی که در اثر فشار سر بچه ممکن است به وجود بیاید، گاهی حتی به داخل مقعد نیز کشیده می شود. اپیزیوتومی احتمال پارگی شدید را کاهش می دهد ولی تضمین نمی کند که دچار پارگی نشوید.

اپیزیوتومی میانی

در این روش، بریدگی صاف از مهبل به سمت مقعد پایین می آید. مزیت این روش این است که کمتر موجب اذیت و ناراحتی می شود و راحت تر ترمیم می شود ولی احتمال بیشتری دارد که پارگی تا مقعد امتداد یابد.

اپیزیوتومی میان جانبی

در این روش، بریدگی با زاویه ای از مقعد فاصله می گیرد. این روش کمی ناراحت کننده است، اما احتمال کمتری برای امتداد یافتن تا مقعد در زمانی که سر بچه در حال عبور است وجود دارد.

نکته: نوع اپیزیوتومی انجام شده به وضعیت سر بچه یا به صلاح دید پزشک بستگی دارد.

ترمیم بریدگی

پس از خروج نوزاد و جفت، پزشک با بی حس کردن، محل بریدگی را بخیه می زند. شدت درد به طول بریدگی، تعداد بخیه ها و هم چنین به تبحر پزشک در روش انتخابی او وابسته است. این پارگی ها معمولا به سرعت ترمیم می شود و تقریبا هرگز موجب بروز مشکلات در دراز مدت نمی شود.

این مطلب را ارزیابی کنید:
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 5.0 از 5 می باشد.

مطالب مرتبط

 • بی حسی اپیدورال

  بی حسی اپیدورال رایج ترین نوع تسکین درد زایمان می باشد. ممکن است اپیدورال در هر بیمارستانی مقدور نباشد، زیرا نیاز به یک متخصص بیهوشی دوره دیده در گذاشتن سوند اپیدورال جهت بی حسی دارد. این روش در تمام زایمان های طبیعی بدون درد مثل هیپنوتیزم، زایمان در آب و طب سوزنی استفاده می شود.

 • منحنی پیشرفت زایمان

  الگوی درد زایمان و روند آن برای هر زنی متفاوت است. ممکن برای برخی بسیار طول بکشد و برای برخی دیگر به سرعت پیش برود. اما برای اکثریت خانم ها با الگوی قابل پیش بینی ای پیش می رود.

 • مراحل درد زایمان

  درد زایمان در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. میزان پیشرفت درد شما هرچند ساعت یک بار با انجام معاینه داخلی، توسط پزشک مورد بررسی قرار می گیرد. اطلاع از مراحل درد زایمان می تواند به تحمل این درد به شما کمک کند.

 • مرحله سوم زایمان

  در این مرحله پرده ها جدا می شوند و از دهانه رحم خارج می گردند. از زمان تولد بچه، تا بیرون آوردن جفت، مرحله سوم زایمان نامیده می شود. به این مرحله پس از زایمان نیز می گویند.

 • مرحله دوم زایمان

  از زمانی که دهانه رحم به طور کامل باز شود، تا زمانی که بچه به دنیا بیاید را مرحله دوم زایمان می نامند. این مرحله، مرحله تولد نوزاد نیز نامیده می شود.

جستجو در مطالب

ماشین حساب تخمک گذاری