رفتار و کردار : وابستگی

مطالبی که در زیر مشاهده می‌نمایید از لحاظ مفهوم و یا محتوا با گروه وابستگی مرتبط بوده و در رده رفتار و کردار قرار می‌گیرند. برای مطالعه کامل مقالات دانشنامه فرزند می‌توانید به صفحه طبقه‌بندی مطالب مراجعه نمایید و یا اینکه از طریق سیستم جستجو مطلب مورد نظر خود را پیدا کنید.

میزان و نوع وابستگی کودک در سنین مختلف تغییر پذیر است. سرعت رشد مغز در سال اول تولد بسیار زیاد است، به همین دلیل نوع توجه شما به فرزندتان در سال اول از اهمیت بالایی برخوردار است. با رشد کودک نیازهای وی نیز به مراتب تغییر می کنند.

یک روز خیلی اتفاقی می بینید وقتی همسایه تان، همانی که تا به حال هزار بار در خانه تان آمده و کودک او را می شناسد نزدیک می شود، ترس تمام چهره فرزندتان را پر می کند. در یک چشم به هم زدن گریه اش بلند می شود و به شما می چسبد و به هیچ وجه حاضر نیست سرش را از روی شانه تان بلند کند.

میزان وابستگی در میان کودکان متفاوت می باشد. برخی از کودکان با نیاز به توجه بیشتر متولد می شوند و برخی دیگر از همان آغاز مستقل تر به نظر می رسند. اما در نهایت رفتار ماست که نوع و شدت وابستگی کودک را مشخص می سازد. شیر خواران برخوردار از دلبستگی امن، مراقبانی مهربان، علاقه مند، دلسوز و پاسخگو دارند.

هر کودکی خواهان، نیازمند و شایسته عشق و محبت بی قید و شرط است. اگر مایلید بیشتر با مفهوم محبت بی قید و شرط آشنا شوید، با مطالعه ادامه مقاله می توانید اطلاعات کافی در این باره را دریافت نمایید.

نخستین راز در تربیت فرزندتان دانستن تفاوت بزرگ میان ضربه عاطفی و یاس است. شما زمانی فرزندتان را مایوس می کنید که نگذارید خودش تمام تصمیمات را برای زندگی اش بگیرد، اما بهتر است این را بدانید که این موضوع باعث ضربه عاطفی در کودک نمی شود و در واقع او گام بزرگی در جهت تبدیل شدن به انسانی متعادل بر می دارد.

مطالبی که در بالا مشاهده می‌نمایید، تنها بخشی از محتوای موجود در دانشنامه فرزند است. در حال حاضر شما در گروه «وابستگی» واقع در رده «رفتار و کردار» و بخش «نوزاد» می‌باشید.