راهنمای سلامتی : راهنمای علایم بیماری

مطالبی که در زیر مشاهده می‌نمایید از لحاظ مفهوم و یا محتوا با گروه راهنمای علایم بیماری مرتبط بوده و در رده راهنمای سلامتی قرار می‌گیرند. برای مطالعه کامل مقالات دانشنامه فرزند می‌توانید به صفحه طبقه‌بندی مطالب مراجعه نمایید و یا اینکه از طریق سیستم جستجو مطلب مورد نظر خود را پیدا کنید.

اگر قصدتان اندازه گیری تب کودک است باید تب سنجی را انتخاب کنید که مناسب این کار بوده و درصد خطای بسیار پایینی داشته باشد. توجه داشته باشید که دمای اندازه گیری شده در زیر بغل یا پیشانی کودک 0.6 درجه کمتر از دمای واقعی بدن اوست، بنابراین به عددی که می خوانید باید این مقدار را اضافه کنید تا دمای واقعی بدن کودک به دست آید.

هیچ درمان قطعی برای سرماخوردگی وجود ندارد و هیچ دارویی که باعث درمان یا کوتاه کردن دوران آن باشد نیست. آنتی بیوتیک ها در مقابل ویروس های سرماخوردگی بی اثر می باشند و داروهای تجویزی توسط پزشک تنها باعث کاهش درد کودک می باشد. اگر به توضیحاتی که در زیر آمده، عمل کنید شاید باعث شود دوران سرماخوردگی راحت تر طی شود.

شما نمی توانید مانع بیمار شدن فرزندتان شوید و هر چه قدر هم که مواظب باشید باز فرزندتان گاه و بی گاه بیمار خواهد شد. اگر کودک ناخوش به نظر می رسد و مشکوک به تب هستید باید دمای بدن او را اندازه بگیرید. کودک بالای 7 سال می تواند دماسنج جیوه ای یا دیجیتالی را زیر زبانش نگه دارد، اما هرگز نباید دماسنج جیوه ای را در دهان کودک خردسال تر قرار دهید.

  1. بدخلقی یا گریه

  2. خواب زیاد در طول روز

  3. تغییر در رنگ پوست (سبز، خاکستری، زرد و سفید رنگ پریده)

  4. مالیدن یک قسمت از بدن مثل شکم، سر یا گوش ها

  5. ترجیح یک طرف بدن به طرف دیگر، مثلا در مورد پاها یا دست ها

  6. چشم های قرمز، مردمک های گشاد، چشم های نمناک

  7. تب بالای 38 درجه سانتی گراد

مطالبی که در بالا مشاهده می‌نمایید، تنها بخشی از محتوای موجود در دانشنامه فرزند است. در حال حاضر شما در گروه «راهنمای علایم بیماری» واقع در رده «راهنمای سلامتی» و بخش «نوزاد» می‌باشید.