تغذیه : شیردهی

مطالبی که در زیر مشاهده می‌نمایید از لحاظ مفهوم و یا محتوا با گروه شیردهی مرتبط بوده و در رده تغذیه قرار می‌گیرند. برای مطالعه کامل مقالات دانشنامه فرزند می‌توانید به صفحه طبقه‌بندی مطالب مراجعه نمایید و یا اینکه از طریق سیستم جستجو مطلب مورد نظر خود را پیدا کنید.

در صورتی که کودک تان را از شیر خود تغذیه می کنید، هر زمان و به هر علتی که به پزشک مراجعه کردید باید او را از این موضوع آگاه سازید و سن کودک خود را نیز متذکر شوید، در این صورت پزشک دارویی را برای شما تجویز می نماید که مصرف آن در دوران شیردهی مجاز باشد.

پزشکان، متخصصان و مادران از زیان هایی که مصرف دارو در هنگام بارداری برای جنین دارد کم و بیش آگاهی دارند، ولی به ضرر آن در دوران شیردهی کمتر توجه شده است. خوشبختانه تمام مادران در کشور ما پس از زایمان مایلند به نوزاد خود شیر بدهند، بنابراین اگر مادر دارویی مصرف کند، از راه شیر وارد بدن نوزاد می شود.

برای تولید شیر، سن شما یا تعداد دفعات بارداری مهم نیست، آنچه مهم است روش صحیح شیر دادن، رفتار و رابطه بین شما و کودک تان و تمایل شما به شیر دادن است. تغذیه بیش از حد در ازدیاد شیر تاثیری ندارد. شما باید تغذیه مناسب و کافی و سرشار از مواد مغذی داشته باشید.

از شیر گرفتن کودک نباید به یک باره صورت گیرد زیرا علاوه بر به وجود آمدن مشکلات عاطفی برای فرزندتان، باعث به هم خوردن نیازهای غذایی او نیز می شود. غذای کمکی که دارای طعم و مزه متفاوتی نسبت به شیر مادر است ممکن است گرایش کودک نسبت به شیر مادر را از بین ببرد و غذا را جایگزین نماید که این موضوع تا 2 سالگی صحیح نمی باشد.

قطع شیر دهی باید تدریجی باشد به طوری که روزانه یک وعده شیردهی را با غذا جایگزین کنید و شیردهی در شب، آخرین مرحله از شیردهی است که قطع می شود. روش های دیگر مانند کمپرس سرد روی سینه ها نیز به کاهش شیر کمک می کند.

مطالبی که در بالا مشاهده می‌نمایید، تنها بخشی از محتوای موجود در دانشنامه فرزند است. در حال حاضر شما در گروه «شیردهی» واقع در رده «تغذیه» و بخش «نوپا» می‌باشید.