سال دوم : پانزده ماهگی

مطالبی که در زیر مشاهده می‌نمایید از لحاظ مفهوم و یا محتوا با گروه پانزده ماهگی مرتبط بوده و در رده سال دوم قرار می‌گیرند. برای مطالعه کامل مقالات دانشنامه فرزند می‌توانید به صفحه طبقه‌بندی مطالب مراجعه نمایید و یا اینکه از طریق سیستم جستجو مطلب مورد نظر خود را پیدا کنید.

فرزند شما ممکن است به خوبی راه برود و آنقدر به پاهای خود مطمئن باشد که روی زانوهایش خم می شود و اسباب بازی اش را از زمین بلند می کند.

کودکان در این سن بازی با بزرگسالان را به کودکان دیگر ترجیح می دهند. فرزندتان علاقه دارد شما را تماشا کند و رفتارتان را تقلید کند.

برنامه خواب منظم، داشتن یک رژیم غذایی خوب، استراحت به میزان کافی و به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض دیگر افراد بیمار کمک خواهند کرد که فرزند شما تا حد ممکن از عفونت ها به دور باشد.

سعی کنید بعد از ظهرها کودک خود را حسابی سرگرم نگه دارید و یا در صورت امکان او را تشویق کنید که در خارج از خانه و در حیاط به بازی بپردازد. این کار باعث خستگی او شده و شب ها راحت تر می خوابد.

سوال مطرح شده توسط کاربر:

با سلام، از چه سنی بیش فعالی تشخیص داده میشه؟ پسر من 15 ماهشه، جنب و جوش زیاد داره، دائم در حال دست زدن به وسایل و بیرون ریختن کابینتاس، رو صندلی غذا و کالسکه هم زیاد نمیشینه وایمیسه سر پا، ولی خواب شبانه اش میشه گفت خوبه، شبها زود میخوابه، مثلا 9 میخوابه تا 8 صبح و تقریبا 3 بار بیدار میشه واسه شیر خوردن. تو روزم هنوز خوابش زیاد تنظیم نیست، ولی تمرکزشو نمیتونم تشخیص بدم واسه سنش خوبه یا نه، دقتش که خیلی بالاست، ولی سر یه کار زیاد نمیمونه، زیادم خودشو سرگرم نمیکنه، همش باید یکی دور و برش باشه یا باهاش بازی کنه. میشه راهنمایی بفرمایید؟

مطالبی که در بالا مشاهده می‌نمایید، تنها بخشی از محتوای موجود در دانشنامه فرزند است. در حال حاضر شما در گروه «پانزده ماهگی» واقع در رده «سال دوم» و بخش «نوپا» می‌باشید.