سال دوم : هفده ماهگی

مطالبی که در زیر مشاهده می‌نمایید از لحاظ مفهوم و یا محتوا با گروه هفده ماهگی مرتبط بوده و در رده سال دوم قرار می‌گیرند. برای مطالعه کامل مقالات دانشنامه فرزند می‌توانید به صفحه طبقه‌بندی مطالب مراجعه نمایید و یا اینکه از طریق سیستم جستجو مطلب مورد نظر خود را پیدا کنید.

این روزها فرزندتان از بسیاری از حرکات شما تقلید می کند، حتی زمانی که سعی می کنید کاری را انجام دهید ولی تلاش تان بی نتیجه می ماند، به نیت شما پی برده و حتی گاهی اوقات از آن به طور تمام و کمال تقلید می کند.

کودک خودش را بیشتر شبیه شما می داند تا اشیا پیرامون. به همین دلیل به تقلید کارهای شما علاقه دارد. فرزندتان می داند که رفتار انسان ها برخواسته از نیات و اهدافی است، اما در مورد اشیا این گونه نیست.

با اینکه فرزندتان نمی تواند مانند یک بزرگسال سریع صحبت کند، اما به سرعت نام ها و مفاهیم دنیای پیرامون خود را جذب می کند؛ پس از بیان کلماتی که فکر می کنید کودک معنای آن ها را متوجه نمی شود اجتناب نکنید.

کودک در تلاش برای درک دنیایی که روز به روز وسیع تر می شود به مهارت های طبقه بندی و تقلید رو به رشد خود تکیه می کند. او می تواند کارهایی را که انجام می دهد پس از گذشت چند روز به یاد بیاورد و از آن نسخه برداری کند. کودک به مرور در طبقه بندی اشیا هم در ذهن خود و هم در محیط بازی اش مهارت بیشتری کسب می کند.

سوال مطرح شده توسط کاربر:

من یک دختر 17 ماهه دارم، از وقتی که از شیر گرفتمش شبا بیدار میشه و همش گریه میکنه و باید حتماً همسرم بغلش کنه تا آروم بشه و تو بغل اون بخوابه روزا هم که بدتر، وقتی همسرم خانه هست همش دنبالش گریه میکنه اصلاً نمیذاره یه دقیقه یه کاری بکنه ولی وقتی اون خانه نیست اصلاً این کار رو نمیکنه ولی وقتی ایشون خانه هستن همش بهونه میگیره حتی وقتی من میخوام پوشکش کنم انقدر گریه میکنه که جلب توجه بکنه برای همسرم. واقعاً اذیت میکنه همسرم رو با این رفتارش. میشه راهنمایم کنید؟ ببخشید در ضمن میخواستم بگم که همین رفتار دخترم باعث شده من و همسرم خیلی با هم مشکل پیدا کنیم و همش با هم دعوامون میشه.

مطالبی که در بالا مشاهده می‌نمایید، تنها بخشی از محتوای موجود در دانشنامه فرزند است. در حال حاضر شما در گروه «هفده ماهگی» واقع در رده «سال دوم» و بخش «نوپا» می‌باشید.