سال دوم : نوزده ماهگی

مطالبی که در زیر مشاهده می‌نمایید از لحاظ مفهوم و یا محتوا با گروه نوزده ماهگی مرتبط بوده و در رده سال دوم قرار می‌گیرند. برای مطالعه کامل مقالات دانشنامه فرزند می‌توانید به صفحه طبقه‌بندی مطالب مراجعه نمایید و یا اینکه از طریق سیستم جستجو مطلب مورد نظر خود را پیدا کنید.

برخی از کودکان در ارضای میل کنجکاوی خود درباره اشیای ممنوعه مصر هستند و زمانی که کسی متوجه او نیست به آن ها دست می زنند. این نوع رفتار فقط به دلیل عدم تکامل رشد شناختی او است. در حدود 24 ماهگی به چیزهایی که ممنوع کرده اید حتی زمانی که نگاه تان به طور مستقیم متوجه او نیست دست نمی زند.

با گذر از سن نوزده ماهگی تغییری در رشد کودک ایجاد می شود و متوجه می گردد که شما می توانید چیزی را بخواهید که او نمی خواهد. در این سن چنین تناقضی برایش جالب است و همواره می خواهد کشف کند که چه زمانی شما دو نفر با هم مخالف و موافق هستید.

هنگامی که با فرزندتان به گردش می روید ممکن است از گفتن نام دقیق تمام اشیا خودداری نمایید، زیرا تصور می کنید که کودک نام ها را درک نمی کند و به خاطر نمی سپارد، اما تحقیقات نشان می دهد بهترین کار این است که نام صحیح اشیا مانند فانوس، کیسه خواب، کوله پشتی و غیره را به او یاد دهید و در مورد نحوه استفاده و کاربرد هر کدام نیز توضیح دهید.

رفتار شما به عنوان پدر یا مادر همیشه برای فرزندتان جذابیت دارد. فرزندتان برای اینکه ببیند بهترین راه تعامل با دنیا چیست از شما الگو برداری می کند. برای مثال اگر برای فشار دادن دکمه های کنترل از مداد استفاده کنید این سوال برای او پیش می آید که چرا مانند همیشه از انگشت تان استفاده نکرده اید.

سوال مطرح شده توسط کاربر:

سلام، من یه دختر 19 ماهه دارم، به شدت لجباز شده گریه خیلی میکنه به حرف من و پدرش گوش نمیده. دعواشم میکنیم ما رو نگاه میکنه کارشو میکنه، حتی گریه ام نمیکنه. تا یک ماه پیش اصلا اینطوری نبود واقعا نمیدونم چیکار کنم میشه منو راهنمایی کنید؟ ممنون. مثلا اینکه وقتی بهش میگیم به قابلمه دست نزن داغه با وجود اینکه دستش میسوزه اما اینکارو میکنه و به حرف ما گوش نمیده یا اینکه بیرون که هستیم میشینه کف زمین بهش میگیم که نشین کثیفه اصلا گوش نمیده و به کار خودش ادامه میده این کاراش واقعا ما رو درمونده کرده.

مطالبی که در بالا مشاهده می‌نمایید، تنها بخشی از محتوای موجود در دانشنامه فرزند است. در حال حاضر شما در گروه «نوزده ماهگی» واقع در رده «سال دوم» و بخش «نوپا» می‌باشید.