سال دوم : بیست ماهگی

مطالبی که در زیر مشاهده می‌نمایید از لحاظ مفهوم و یا محتوا با گروه بیست ماهگی مرتبط بوده و در رده سال دوم قرار می‌گیرند. برای مطالعه کامل مقالات دانشنامه فرزند می‌توانید به صفحه طبقه‌بندی مطالب مراجعه نمایید و یا اینکه از طریق سیستم جستجو مطلب مورد نظر خود را پیدا کنید.

کودکان قبل از دوران شناخت خود تصوری درباره ماهیت خود دارند. آن ها می دانند که شبیه شما هستند و حرکت بدن شان در محیط را احساس می کنند. اما تا کنون قادر به تشخیص ظاهر واقعی خود نبودند. در این سن فرزندتان متوجه می شود که چهره ای که به طور متقابل در آینه به او نگاه می کند چهره خودش است.

در این دوره سنی فرزندتان می آموزد که با دیگران همدردی کند او متوجه شده است، که رفتارش بر مردم پیرامونش تاثیرگذار است. اکنون فرزندتان به طرزی باورنکردنی با دوست یا رهگذری غریبه، صرف نظر از عواطف خود، احساس همدردی می کند.

در سنین پایین تر تنها احساسی که در چهره فرزندتان مشاهده می کردید حس شادی، ترس، اضطراب، تعجب، علاقه یا تنفر بود. اکنون با بزرگ تر شدن کودک شاهد پیدایش احساسات بیشتری در او خواهید بود. به ویژه زمانی که فرزندتان کار اشتباهی انجام می دهد احساس گناه را در چهره او خواهید دید.

کودکان در این سن متوجه می شوند که می توانند از شما دور باشند، اما باز هم احساس امنیت کنند. هنگامی که به پارک می روید فرزندتان مشتاق است به تنهایی به بازی بپردازد، اما این به آن معنا نیست که دیگر می تواند از خود مواظبت کند. شما همچنان باید از دور مراقب او باشید و ایمنی او را تامین کنید.

سوال مطرح شده توسط کاربر:

سلام، پسر من 20 ماهشه به دلایلی از شیر گرفتمش، وقتی شیشه شیرشو میخواد بخوره حتماً باید سینه من رو بگیره و غیر اون گریه میکنه و نمیخوره. چجوری این عادت رو ترکش بدم؟ چون میخوام جاشو از خودم جدا کنم با این عادت نمیشه.

مطالبی که در بالا مشاهده می‌نمایید، تنها بخشی از محتوای موجود در دانشنامه فرزند است. در حال حاضر شما در گروه «بیست ماهگی» واقع در رده «سال دوم» و بخش «نوپا» می‌باشید.