سال دوم : بیست و یک ماهگی

مطالبی که در زیر مشاهده می‌نمایید از لحاظ مفهوم و یا محتوا با گروه بیست و یک ماهگی مرتبط بوده و در رده سال دوم قرار می‌گیرند. برای مطالعه کامل مقالات دانشنامه فرزند می‌توانید به صفحه طبقه‌بندی مطالب مراجعه نمایید و یا اینکه از طریق سیستم جستجو مطلب مورد نظر خود را پیدا کنید.

مهارت های زبانی در کودک به سرعت در حال رشد هستند. علاقه فرزندتان به یک شی مانند توپ، ارتباط آن با زندگی اش مانند شیر و نحوه کنترل کمیت آن مانند زیاد، برای اینکه کدام کلمات را در ابتدا بیاموزد تاثیر گذار است.

با توجه به اینکه فرزندتان به پایان سال دوم زندگی خود نزدیک می شود خوب است که از او انتظار داشته باشید برای مشارکت در برخی فعالیت ها، منتظر زمان و مکان مناسب بماند. به لحاظ رشدی، او ظرفیت این را دارد که برای خواسته اش صبر کند تا به او توجه کنید.

در این سن فرزند شما ممکن است 20 تا 50 کلمه را بتواند بیان کند و جملات سه کلمه ای بسازد. کودک روزانه در حال یادگیری کلمات جدید است و این کلمات را به واژگان خود اضافه می کند.

در طول روز برای کودک آواز بخوانید و با عروسک های انگشتی نمایش اجرا کنید. این کارها به یادگیری کلمات و تقویت حافظه او کمک می کند. هنگامی که برای فرزندتان شعر می خوانید سعی کنید برای تکمیل قافیه ها از او کمک بخواهید.

سوال مطرح شده توسط کاربر:

پسر من یک سال نه ماهشه تقریبا ولی الان چند ماهی میشه که در طول شب تا صبح ادرار نمیکنه یا خیلی کم در حد یک یا دو بار هستش. به محض بیدار شدن تا فاصله یه ربع نیم ساعت ادرار و مدفوع انجام میده. در طول روز هم مدفوعش تقریبا میدونم چه زمانهایی هست البته حدودی و تقریبی. بعضی وقتا هم حتی ادرار که انجام میده به زبون هم میاره میگه جیش (ببخشید این لفظ بکار بردم) به نظرتون آمادگی داره از پوشک بگیرمش یا نه هنوز زوده؟

مطالبی که در بالا مشاهده می‌نمایید، تنها بخشی از محتوای موجود در دانشنامه فرزند است. در حال حاضر شما در گروه «بیست و یک ماهگی» واقع در رده «سال دوم» و بخش «نوپا» می‌باشید.