دانشنامه فرزند

کاهش تاثیر بیماری های مزمن بر خواب

دانشنامه فرزند: کلمه مزمن به معنی با دوام، همیشه حاضر و عادت است. بیماری های مزمن هیچ گاه و یا دست کم تا مدتی از بین نمی روند، اما شما می توانید اثرات مشکلات مزمن کودک تان را بر خواب او کاهش دهید.

اگر فرزندتان آسم دارد، می توانید فرش یا حیوان پولیشی را بیرون بیاندازید و روی تشک و بالش او پارچه پلاستیکی بکشید یا از رو انداز ضد حساسیت استفاده کنید. برای کودکانی که مشکل ماهیچه یا عصب دارند تشک مناسب یا چیدمان جدید بالش ها و روتختی می تواند دنیایی متفاوت ایجاد کند. برای کودکان بیش فعال می توانید عصرها از فواید فعالیت های آرام بخش و موسیقی ملایم یا در هنگام خواب از صداهای پارازیت تلویزیون بسیار بهره مند شوید. تنظیم نوع یا زمان داروها نیز می تواند به کاهش مشکلات بی خوابی بسیار کمک کند. برای تشخیص مشکلات بی خوابی که می توانید با موفقیت آن ها را حل کنید مسائل زیر را بررسی نمایید:

  • باید بدانید که مشکل پزشکی چه تاثیری بر خواب کودک دارد، به عنوان مثال کودکان نابینا با تشخیص صبح و شب مشکل دارند پس می توانید با کمک سرنخ هایی مانند موسیقی تغییر روز به شب را نشان دهید. پزشک این کودکان معمولا ملاتونین را که نوعی ماده شیمیایی خواب آور است تجویز می کند.
  • درباره این که آیا می توان با دارو، جراحی یا سایر روش ها مشکل را حل کرد با پزشک مشورت نمایید. بیشتر مراکز درمانی برای آنکه کودکان و بزرگسالان بتوانند با دردهای مزمن کنار بیایند خدماتی ارائه می کنند.
  • دانش قدرت است. احتمالا شما اولین والدینی نیستید که با این مشکلات روبرو هستید و شاید شخص دیگری نیز باشد و ایده هایی عالی برای حل مشکلات ارائه کند، پس از والدین دیگر درباره مشکلات کودک خود سوالاتی کنید و دانش خود را افزایش دهید.
  • برای کودکانی که مشکل بی خوابی دارند ابزارهای بسیاری وجود دارد از قبیل تخت های ویژه برای جلوگیری از خروپف، گهواره هایی از جنس پتو برای پوست های حساس، طناب برای کودکان نوپا که خود را به درون تخت بکشانند و ... . با شرکت بیمه خود مشورت کنید تا ببینید کدام یک در تعهد بیمه است.
  • کودکی که قدرت پای محدودی دارد به درد پا نیز مبتلا می شود که باعث مشکلات خواب می گردد، به ویژه وقتی که غلتیدن در خواب سخت باشد، اما ممکن است همان کودک بالا تنه ای قوی داشته باشد. یک تیم درمانگر ماهر می تواند برنامه ای طراحی کند که در آن از این بازوهای قوی برای پوشاندن درد پاها استفاده شود. فیزیوتراپیست ها و کاردرمانگرها (همان تقویت کنندگان مهارت های روزمره) معمولا بهترین پیشنهادها را دارند.
  • اگر فرزندتان گرفتار بیماری های مربوط به رشد مانند درخودماندگی، سندرم دان یا بیش فعالی شده و نمی تواند در وقت خواب آرام بگیرد با دکتر یا مدرسه صحبت کنید تا یک متخصص اصلاح رفتار به شما معرفی کند. این افراد حرفه ای گاهی می توانند دشوارترین مسائل خواب را نیز حل کنند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...