دانشنامه فرزند

خروپف و قطع تنفس در خواب

دانشنامه فرزند: بیشتر مردم فکر می کنند که خروپف و آپنه خواب (یعنی قطع تنفس تا مدتی که فرد را دچار مشکل کند) از مشکلات بزرگسالان است، اما این ها گاهی کودکان را نیز تحت تاثیر قرار می دهند.

خروپف

خروپف زمانی رخ می دهد که بافت های نرم پشت گلو در هنگام تنفس با خود گلو تماس داشته باشند، هر چیزی که این بافت ها را به هم نزدیک تر کند موجب صدای خروپف می شود. معمول ترین این عوامل عبارتند از: هر چیزی که موجب تورم این بافت ها شود مانند سرماخوردگی و حساسیت، اضافه وزن و ساختار دهانی ای که این بافت ها را به هم نزدیک تر می کند.

خروپف با آپنه خواب متفاوت است، اگر میزان اکسیژن کودکی که خروپف می کند کاهش نیابد آپنه خواب ندارد و جای نگرانی نیست. تنها راه تشخیص میان خروپف و آپنه اندازه گیری سطح انرژی در زمان خواب است، این کار را دستگاه ساده ای که به انگشتان دست و پای شخص وصل می شود انجام می دهد. اگر خروپف کودک نسبتا بدون صدا است و او راحت به نظر می رسد بدانید که خروپف است و صدای ملایمی که جای نگرانی ندارد.

آپنه یا قطع تنفس در خواب

کودکی که از آپنه خواب رنج می برد با وقفه های طولانی غیر طبیعی نفس می کشد. بزرگ ترین نگرانی این است که سطح اکسیژن تا حد خطرناکی پایین می آید. بیشتر آپنه ها بر اثر بزرگ شدن بیش از حد غدد لنفاوی پشت گلو ایجاد می شود (غدد متورم داخل گردن هستند، غدد دو طرف گلو لوزه ها هستند و غددی که درست در بالای سقف دهان قرار دارند لوزه های سوم می باشند). وقتی این گره ها بسیار بزرگ می شود راه تنفسی را در هنگامی که کودک خواب است مسدود می کند. این مشکل سندرم آپنه خواب انسدادی (OSAS) نام دارد. اگر کودک علایمی دارد که شما را نگران می کند از پزشک بخواهید که او را برای آپنه خواب معاینه کند. پزشکان این مشکل را از روش های گوناگون از جمله با استروئید بینی (اسپری بینی) درمان می کنند و چنانچه لازم باشد لوزه ها و لوزه سوم را با جراحی در می آورند. برخی از علایم خطر آپنه خواب عبارتند از:

  • خروپف با صدای بسیار بلند در حدی که همه افراد خانه بیدار می شوند.
  • خروپف در همه شب ها، خروپف ملایم آنقدر تکرار نمی شود.
  • خروپف در هر حالت خواب، خروپف ملایم با غلت زدن کودک در خواب قطع می شود.
  • دست و پا زدن به هنگام خروپف، کودکی که مبتلا به آپنه باشد با شدت این پهلو و آن پهلو می شود و گویی تشنه هوا است.
  • خروپفی که کودک را بیدار کند، خروپف معمولی این کار را نمی کند.
  • شروع شب ادراری یا از سر گیری آن، این حالت می تواند با یا بدون خروپف رخ دهد. آپنه خواب تولید ادرار را زیاد می کند.
  • کمبود خواب، اگر کودک بی حال راه می رود و کمی عصبی و دمدمی است می تواند نشانه آپنه باشد.
  • کم توجهی، اگر فرزندتان به نظر بیش فعال است یا دچار خروپف با اختلال در خواب است، آپنه خواب می تواند یکی از دلایل آن باشد.
  • کندی روند رشد، آپنه خواب در واقع رشد کودک را نیز کند می کند و او را کوتاه تر از حدی که باید باشد نگه می دارد، البته سال ها طول می کشد تا این اثر آپنه خود را نشان دهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

آزمایشات

در حال بارگذاری ...