دانشنامه فرزند

خواب کودک پس از اسباب کشی

دانشنامه فرزند: هر چقدر هم که اسباب کشی با آرامش انجام گرفته باشد پس از اسباب کشی باید منتظر چند شب بی خوابی باشید. در اینجا چند دلیل این رفتار را توضیح می دهیم و راه حل هایی برای آن ارائه می کنیم.

  • خانه جدید یعنی سایه های جدید، صداهای جدید و نقشه خانه جدید. ممکن است کودک به دلیل اینکه محیط پیرامونش هنوز غریبه است بیدار شود و نتواند دوباره بخوابد. به نظرات فرزندتان گوش دهید. چراغ خواب یا اسباب اتاق را به گونه ای بچینید که کمترین سایه را ایجاد کند. کمی زمان صرف کنید و فرزندتان را به اتاق ها و بخش های مختلف خانه ببرید تا با منزل جدید ارتباط برقرار کند.

  • حتی کسانی که شب ها راحت می خوابند نیز ممکن است به دلیل هیجان اسباب کشی و جدید بودن مکان دچار مشکل شوند. حداکثر یک تا دو هفته تنها برای اطمینان دادن به کودک به اتاقش بروید. پس از آن، برنامه منظم خواب را از سر بگیرید.

  • حتی اگر فرزندتان با انتقال منزل کنار بیاید ممکن است کمی بعد نیمه شب به اتاق شما بیاید. به خاطر داشته باشید اینکه اجازه دهید در اتاق شما بخوابد به معنای آن است که این ترتیب جدید را پذیرفته اید. برگرداندن او به اتاقش این پیغام را می دهد که شما می خواهید او در اتاقش بماند. اطمینان بخش اما قاطع باشید و اجازه دهید احساسات تان شما را هدایت کند. اگر کودک ترسیده است آنقدر کنارش بمانید تا خوابش ببرد. پس از چند روز دیگر این توقع را برآورده نکنید. با تغییر جای صندلی از کنار تخت به سمت در و راهرو این عادت او را کم کم ترک دهید یا اگر متوجه شدید که به شما نیاز ندارد و تنها می خواهد کنارش باشید بی اعتنا باشید.

  • اگر در خانه قبلی کودک خودش نمی خوابید، منزل جدید فرصتی عالی است برای اینکه برنامه منظم جدید را اجرا کنید، اما اجازه دهید حداقل دو هفته از اسباب کشی بگذرد.

  • داشتن اتاق مستقل ممکن است خبر هیجان انگیزی باشد، اما خیلی هم عالی نیست. کودکان غالبا بیش از آنچه انتظار می رود برای شان سخت است که از کنار یکدیگر بروند. اگر فرزندان شما نسبت به خوابیدن در اتاق های جداگانه اکراه نشان دادند کم کم بگذارید در اتاق خودشان خواب نیمروزی را داشته باشند، اما شب ها در کنار خواهر و برادرشان بخوابند معمولا پس از مدت کوتاهی به این برنامه عادت می کنند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...