دانشنامه فرزند

عملکرد بدن هنگام به خواب رفتن

دانشنامه فرزند: به خواب رفتن مرحله ای است حد واسط، هنگامی که کودک آماده خوابیدن است و هنگامی که به خواب می رود. در طول مرحله خواب رفتن مقاطع متناوبی از خواب رفتن و بیداری وجود دارد.

از بدو تولد تا 3 ماهگی

در این دوران خواب رفتن خیلی راحت اتفاق می افتد و نوزاد به آسانی از بیداری به خوابی نه چندان عمیق فرو می رود. در این سن، خواب رفتن ارتباط مستقیمی با برطرف شدن حس گرسنگی دارد. سیری با احساس رضایتی مطلق و همه جانبه همراه است، یعنی رضایت از مکیدن، حس این که معده پر شده است، شما در کنار او هستید و گرما و بوی تان را احساس می کند و در نتیجه احساس امنیت می کند، ارزش غذا در نخستین ماه های تولد بسیار حیاتی است و شما که انجام این وظیفه را به عهده دارید در ایجاد حس رضایت و لذت و امنیت، نقشی اساسی ایفا می کنید.

از 3 تا 9 ماهگی

در این سن خواب رفتن کمی دشوارتر می شود. در این دوران مرحله بیداری را بهتر می توان تشخیص داد. خواب عمیق تر می شود و گذر از مرحله ای به مرحله دیگر بیشتر طول می کشد. حس رضایت به شدت گذشته به سیری وابسته نیست و عوامل عاطفی اهمیت بیشتری پیدا می کنند و این امر با بالاتر رفتن سن بیشتر و بیشتر می شود.

از 9 ماهگی تا 3 سالگی

کودک مدت زمان بیشتری را نیاز دارد تا به خواب برود. فرد بزرگسال برای به خواب رفتن بین ده تا پانزده دقیقه وقت صرف می کند، در حالی که کودک یک تا سه ساله به بیست دقیقه تا یک ساعت وقت نیاز دارد. دلیل این امر هم این است که کودک برای کم کردن فعالیت های حرکتی خود به زمان بیشتری احتیاج دارد. احساس رضایت هر روز پیچیده تر می شود و به عواملی همچون رضایت حرکتی ناشی از توانایی در راه رفتن و یا رضایت ذهنی ناشی از فراگیری زبان بستگی می یابد. در این سن کودک به مراحل بالای دستیابی به شخصیت خود می رسد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...