دانشنامه فرزند

عملکرد بدن در خواب

دانشنامه فرزند: تکامل سیستم عصبی مرکزی باعث می شود تا در نوع به خواب رفتن و همچنین نوع بیدار شدن تغییراتی پدید آید. نوار مغزی در کودکان بین 3 ماه تا 3 سال نشان می دهد که تغییراتی اساسی در خواب رفتن، خواب سبک و خواب عمیق ایجاد می شود. همزمان با این تغییرات چرخه خواب نیز منظم می گردد.

از تولد تا 6 ماهگی

در نوزادان شکل اولیه ای از چرخه خواب مشاهده می شود. در هر چرخه که بین 30 تا 50 دقیقه در نوسان است هم مرحله خواب آشفته و هم خواب آرام مشاهده می شود. نوزاد می تواند در همان حال که خواب است حرکاتی انجام دهد و یا گریه کند. نوزاد، بر خلاف بزرگسال ابتدا به مرحله خواب آشفته وارد می شود که می تواند به نسبت کوتاه و یا طولانی باشد، پس از آن وارد مرحله خواب آرام می شود.

از 6 ماهگی تا یک سالگی

در نوزادان کمتر از یک سال مدت زمان چرخه خواب بین پنج تا پانزده دقیقه در نوسان است، سپس کم کم از میزان خواب آشفته کاسته و بر میزان خواب آرام افزوده می شود. در کودکان یک ساله کل مدت یک چرخه بین 55 تا 75 دقیقه در نوسان است. در این مقطع کودک بلافاصله پس از به خواب رفتن به مرحله خواب آرام وارد می شود. مراحل خواب آشفته نیز مانند بزرگسالان در نیمه دوم شب بیشتر می شود.

از یک تا 3 سالگی

خواب شبانه کودک پس از یک سالگی شباهت فراوانی به خواب بزرگسالان پیدا می کند. در هر شب بین 5 تا 6 چرخه خواب پشت سر گذاشته می شود و هر چرخه ای از دو بخش خواب آشفته و آرام تشکیل شده است. هر چرخه حدود 90 دقیقه طول می کشد. کل مدت خواب های آشفته در شب از 25 درصد زمان کامل خواب فراتر نمی رود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...