دانشنامه فرزند

عملکرد بدن هنگام بیدار شدن از خواب

دانشنامه فرزند: خواب از سه مرحله اساسی تشکیل شده است: به خواب رفتن، خوابیدن و بیدار شدن. این مراحل به ظاهر در تقابل با هم قرار دارند، حال آن که وجود هر یک به دیگری وابسته است. تحقیق و بررسی بر روی بیداری فرد می تواند ما را در یافتن دلایل مشکلات خواب یاری دهد. بیداری در مجموع از خواب رفتن واضح تر و سریع تر است.

از تولد تا 3 ماهگی

تا سه ماهگی عامل اصلی بیداری گرسنگی است. به همین دلیل بیداری ناگهانی و سریع اتفاق می افتد. در این سن تنها راه اعلام نارضایتی برای کودک گریه و فریاد است، در صورتی که گرم یا سردش باشد یا جایش ناراحت باشد ممکن است به ناگاه بیدار شود و با فریاد کشیدن و گریه کمک بخواهد.

از 3 تا 9 ماهگی

در این بازه سنی بیداری کم کم از گرسنگی جدا می شود و به مطالب پیچیده تری مرتبط می شود. در این بین باید برای روابط عاطفی و همچنین تمایل به فعالیت های حرکتی اهمیت فراوانی قایل شد.

از 9 ماهگی تا 3 سالگی

در این دوران عوامل متعددی، خواه جسمی و خواه روحی و روانی در بیدار کردن کودک دخیل هستند. عادت بیداری و فعالیت کردن و دست به کشف های جدید زدن و برقراری ارتباطات عاطفی در ساعاتی خاص ایجاد می شود. کودکان آرام، آهسته بیدار می شوند و کودکان فعال، سریع و تند و گاهی سخت به بیداری دست می یابند. از دیدگاه جسمانی، بیداری به تغییر در شل بودن عضلات و احساس ناراحتی در نوع قرار گرفتن بدن و همچنین بالا رفتن سطح دمای بدن و یا تغییر در حواس بستگی می یابد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 3.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...