دانشنامه فرزند

نگرانی در مورد مشکلات خواب

دانشنامه فرزند: گریه اساسی ترین ابزار ارتباطی کودک است و او از این طریق نیازهایش را برای کسانی که از او مراقبت می کنند بیان می کند. پس باید سعی کنید گریه های گذرا را که بازگوی خواسته های مشخص کودک هستند از گریه هایی که بازتاب مشکلاتی جدی ترند تشخیص دهید. در این مورد بهترین راهنمایی اعتماد به احساسات خودتان است.

برای تخمین بحران باید دو معیار اساسی شدت و تناوب را بررسی کنید. در صورتی که کودکی تمام شب را نخوابد و فریاد بکشد جا دارد تا به پزشک مراجعه نمایید تا از سلامتی جسمانی کودک اطمینان حاصل کنید. در این مورد آن چه مهم و هشدار دهنده است شدت بحران است. در صورتی که هر شب با خواباندن کودک خود مشکل دارید و این مشکل با گذشت زمان و همچنین به رغم تلاش های شما (نوازش و ماساژ، لالایی و ...) حل نشود مراجعه به پزشک امری الزامی است. در این شرایط تناوب بحران اهمیت دارد. در صورتی که کودکی نیمه شب با حالتی آشفته از خواب بپرد و به رغم دیدن پدر و مادر خود آرام نگیرد این احتمال وجود دارد که دچار ترس شبانه شده باشد و اگر این اتفاق در شب های دیگر رخ ندهد قاعدتا نیاز به نگران شدن نمی باشد، در عوض اگر این مطلب چندین بار پیاپی رخ دهد معنایش این است که بحرانی خاص در حال شکل گیری است و باید تلاش کرد تا هر چه زودتر رفع شود. در صورتی که کودکی رفتارش با آنچه گذشته بود به ناگهان تغییر یابد باز هم جا دارد اندکی نگران و کنجکاو شوید.

خواب در افراد متفاوت است و شما بهتر از هر شخصی فرزندتان را می شناسید و با ضرباهنگ زندگی اش آشنا هستید. می دانید چه چیزی او را عصبی یا آرام می کند به همین سبب هم تغییر ناگهانی و آشکار در رفتارش نباید از نظرتان دور بماند به ویژه اگر این تغییر رفتار با نکات منفی نیز همراه باشد. اگر کودکی به اندازه کافی در طول شبانه روز نمی خوابد باید به نشانه های خستگی در طول فعالیت های روزانه او دقت کرد. ممکن است مشاهده کرده باشید که فرزندتان مدام خمیازه می کشد، ناگهان بازی را رها می کند و روی مبل دراز می کشد، این رفتارها تا اندازه زیادی عادی و طبیعی هستند و نیازی نیست نگران شوید؛ اما خستگی وافر به نوع دیگری خود را نشان می دهد. کودکی که نمی خوابد و با خواب مبارزه می کند نیروی لازم برای انجام فعالیت های روزانه را ندارد، این امر باعث می شود خیلی زود عصبانی شود و بی حوصلگی کند و یا بی دلیل داد و بیداد راه بیاندازد. چنین کودکی ممکن است بیش فعال باشد یا بیش از حد حساس و یا پرخاشگر باشد و این فعالیت بیشتر، یعنی نخوابیدن، می تواند دال بر اضطراب او تلقی شود.

این امکان هم وجود دارد که کودک خواب آلود باشد و یا هر جایی بخوابد انگار که تمام شب را منتظر روز مانده است تا در کنار اطرافیان آرام بگیرد و بتواند استراحت کند. چنین نشانه هایی در صورتی که مدام تکرار شوند باید برای رفع آن از متخصص کمک گرفت.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...