دانشنامه فرزند

پیامدهای ناشی از بی خوابی

دانشنامه فرزند: کودکان به شدت به خواب وابسته هستند تا بدین ترتیب بتوانند رشد و تکامل سیستم عصبی شان را تضمین کنند. کودکی که به اندازه کافی نمی خوابد یا بد می خوابد نمی تواند قوای از دست رفته اش را باز یابد و برای انجام فعالیت های روزانه با مشکلات متعددی رو به رو می گردد. این امر در کودکان نتایج حادتری را نسبت به بزرگسالان در پی دارد.

بی قراری

کودکی که به اندازه کافی نخوابد بی قراری می کند. در چنین حالتی نوزاد گریه می کند و زود عصبانی می شود و نسبت به تعویض پوشک یا لباسش اعتراض می کند. در کودکان کمی بزرگ تر، در برابر ناملایمات خیلی زود از کوره در می روند، اشیا را پرت و بی دلیل پرخاش می کنند. خستگی باعث آسیب پذیری می گردد، این امر را می توان در کودک 2 یا 3 ساله ای که خواب نیمروزی اش را نکرده مشاهده کرد. کمبود خواب باعث می شود تا کودک در ارتباطش با دیگران با مشکل مواجه شود و نتواند دقت لازم برای برقراری ارتباط و انجام تبادلات روزمره را داشته باشد.

کم توجهی و بی توجهی

یکی از پیامدهای بی خوابی، کم توجهی و عدم توانایی در تمرکز است. کودک در چنین حالتی نمی تواند مدت زیادی متوجه چیز خاصی باشد و بر آن تمرکز کند. در مدرسه، دنبال کردن مطالب و درس ها برایش دشوار است، برخی از این کودکان در دنیای دیگری سیر می کنند و دنبال فعالیت هایی هستند که کودکان کم سن و سال تر را جذب می کند، به عنوان مثال کودک دو ساله ای که با چنین مشکلی رو به رو است به جای اینکه در اتاقش دنبال چیزهای جدید بگردد ترجیح می دهد سر جایش بنشیند و وقت اش را صرف نگاه کردن به کفش هایش یا عروسک هایش کند و توجهی به اطرافش ندارد.

خستگی

یکی از پیامدهای طبیعی بد خوابی خستگی است. کودک در اثر بدخوابی احساس خستگی می کند و قوای کافی ندارد تا در پارک و یا هنگام زنگ تفریح با دوستانش بازی کند. چنین کودکی هر جایی که بتواند به خواب می رود، مثلا سر کلاس سرش را روز میز می گذارد و یا در خانه روی کاناپه دراز می کشد و چرت می زند، در حالی که هنوز وقت خواب فرا نرسیده است.

بیش فعالی

بیش فعالی یکی از عواقب رایج کم خوابی است. ممکن است عجیب به نظر برسد اما کودکی که به اندازه کافی نخوابیده باشد عموما هیجان زده است و کم توانی و اضطراب ناشی از کم خوابی اش را با انجام کارهای پر سر و صدا و گاهی خطرناک جلوه گر می کند، مثلا گاهی فریادهای ناهنجار می کشد که برای اطرافیان تحمل ناپذیر است. چنین کودکی ممکن است مدام بدود و سر بخورد و بپرد و برای انجام هر کاری از بزرگ ترها کمک بخواهد و به نحوی ناگهانی از خنده به گریه بیفتد. گاهی ممکن است کارهای خطرناکی از او سر بزند، مثلا روی مبل ها بپرد، سفره را بکشد یا چیزی را روی خود برگرداند. کودکان بیش فعال از خواب وحشت دارند و با آن مبارزه می کنند. چنین کودکی ممکن است ناگهان از فرط خستگی زیاد از پا در بیاید و در گوشه ای از خانه یا روی صندلی ماشین به خواب رود. چنین امری عموما هنگامی رخ می دهد که بزرگ تری که مورد اطمینان کودک است در اطراف او است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...