دانشنامه فرزند

ایجاد تعادل میان خواب روز و شب

دانشنامه فرزند: کودک نوپا به طور معمول تقریبا به یازده ساعت خواب در شب نیاز دارد، اما گاهی خواب شب او متاثر از برنامه های خواب روز می شود.

  • چرت بی موقع هنگام عصر می تواند باعث بدخوابی شبانه گردد و احتمالا خواب شب به تعویق می افتد، پس سعی کنید کودک از حدود چهار به بعد عصر به خواب نرود. اگر تا به حال چنین بوده سعی کنید به تدریج هر روز ساعت خواب روز او را ده تا پانزده دقیقه به جلو بیاندازید و بالاخره آن را به حدود ساعت دو بعد از ظهر برسانید. فرزند نوپای شما سرانجام این برنامه را خواهد پذیرفت.

  • در صورتی که کودک چرت کافی نزده باشد بیش از اندازه خسته خواهد بود. کم کردن یا کاهش زمان چرت روزانه کودک به خوب خوابیدن یا راحت تر خوابیدن او کمک نخواهد کرد. اگر کودک نوپا بیش از اندازه خسته باشد خواب شب برایش سخت تر خواهد شد و تعداد دفعات بیداری او نیز بیشتر می شود.

  • زیاد چرت زدن در روز نیز بر روی خواب شب اثر می گذارد. بسیاری از کودکان از سن دو سالگی به بعد، چرت زدن در صبح را رها می کنند و فقط بعد از ناهار می خوابند. اگر فرزندتان همچنان دو بار در روز می خوابد و شب ها بی خواب می شود، احتمالا باید یکی از دفعات خواب روزانه او را قطع کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...