مقابله با مشکلات گوارشی

دانشنامه فرزند: خوردن غذاهای معمولی بر اساس اصول تغذیه سالم می تواند به جلوگیری از بسیاری از مشکلات گوارشی رایج کمک کند، ولی راهکارهای خاص هم می توانند در این رابطه به ما یاری رسانند.

  • رودلرودل یا احساس سنگینی و ناراحتی پس از خوردن غذا، معمولا در اثر خوردن غذای سنگین در ساعات پایانی شب ایجاد می شود. سعی کنید به دفعات بیشتر و حجم کمتر بخورید و وقت کافی برای استراحت و هضم غذا در نظر بگیرید.

  • سوزش معده ترش کردن در اثر برگشتن اسید معده به مری، به خصوص بعد از خوردن غذا ایجاد می شود. داروهایی مانند آنتی اسید برای رفع این مشکل بسیار مفید است، اما استراحت در حالت نشسته و پرهیز از لم دادن یا خوابیدن بعد از خوردن غذا هم می تواند مفید باشد. کم کردن وزن با آب کردن چربی های دور کمر هم به اندازه خود مفید است، زیرا این کار باعث کاهش فشار شکمی که از عوامل تشدید کننده ترش کردن است می شود. در مواردی هم گزارش هایی در مورد اثر کاهنده پرهیز از غذاهای خیلی تند یا خیلی چرب صورت گرفته است.

  • یبوست این بیماری را می توان با مصرف غذاهای سرشار از فیبر که موجب افزایش حرکات روده می شوند بهبود بخشید. نان سبوس دار، سبزیجات، میوه، حبوبات به ویژه لوبیا مصرف کنید. خوردن آب فراوان که موجب نرم و روان شدن فیبر می شود را فراموش نکنید. ورزش منظم، عضلات بدن را تقویت می کند و عضلات روده ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

  • سوء هاضمه این مشکل می تواند خود را در قالب اسهال، یبوست و یا هر دو، همراه با درد و نفخ نشان دهد. متخصصان هنوز به درستی علت وقوع این بیماری و شیوه درمان قطعی آن و حتی اینکه خوردن چه غذاهایی موجب این بیماری می شود را نمی دانند. اگر عارضه اصلی شما یبوست است، بهتر است فیبر بیشتری مصرف کنید و یا اگر از اسهال رنج می برید باید از غذاهای حاوی فیبر، غلات، پوست و دانه میوه ها و غذاهای تند پرهیز کنید. اگر دچار نفخ شکم هستید باید از خوردن حبوبات، پیاز، کلم پیچ پرهیز کنید. اگر هیچ کدام از این ها کمکی به شما نکرد، بهتر است رژیم کم خوراکی بگیرید. گاهی کنار گذاشتن مصرف شیر یا گندم هم مفید است، اما باید از بابت جایگزین کردن ارزش غذایی موجود در این ها (مانند کلسیم)، با مصرف خوراکی های دیگر مطمئن شوید. افزودن باکتری های مفید روده از طریق پربیوتیک های موجود در ماست هم می تواند مفید باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مادر» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان