دانشنامه فرزند

افسردگی

دانشنامه فرزند: شما باید بتوانید افکار و احساسات خود را تجزیه و تحلیل کنید و این کار به شما کمک می کند تا افسردگی و اضطراب خود را شناسایی کنید و عوامل استرس زای خویش را نیز مورد ارزیابی قرار دهید.

شناسایی افسردگی

افسردگی شکل های خیلی گوناگونی دارد و به شیوه های مختلفی ایجاد می شود. گاهی به آهستگی اما به طور مداوم در وجود شما رشد می کند تا در نهایت همه زندگی شما را از زیر سایه خود قرار دهد. گاهی نیز بی سر و صدا شما را در خود غرق می کند. بعضی ها اصلا نمی دانند افسردگی دارند، اما بعضی دیگر نشانه های آن را به خوبی درک می کنند. گاهی نیز افسردگی بدون اینکه دلیل خاصی داشته باشد خود را به صورت علایم فیزیکی مانند خستگی، بی خوابی، تغییر اشتها و حتی سوء هاضمه نشان می دهد.

افسردگی یک اختلال در احساس نهایت هاست که می تواند با خراب کردن اشتهای شما موجب شود زمان سیری را احساس نکنید، خواب شما را به هم بریزد و یا باعث شود احساس خستگی مفرط تمام وجود شما را بگیرد. افسردگی ممکن است ماه ها و یا سال ها در وجود شما باقی بماند، اما می توان در یک زمان واقعا کوتاه آن را شکست داد.

شناسایی آسیب های افسردگی

مشکلات اقتصادی، بیماری ها، دلتنگی ها، طلاق و یا شکست در رسیدن به هدف های شغلی و اتفاقات دیگری نظیر این ها می تواند هر کسی را برای مدتی اندوهگین و سرخورده کند، ولی افسردگی چیزی فراتر از یک واکنش معمولی به ناملایمات زندگی است. افسردگی شدیدتر از این است و می تواند بر ذهن و جسم آثار مخربی بگذارد. افسردگی می تواند همه جنبه های زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد، اما افسردگی شکل های مختلفی دارد و می تواند از جنبه افکار، رفتارها، روابط و بدن به شما حمله کند.

زمانی که افسرده می شوید نگاه شما به جهان دگرگون می شود. درخشندگی خورشید کمتر می شود و ابرهای تاریک و سرد آسمان را در بر می گیرند. اطرافیان را سرد و دور از خود احساس می کنید و آینده سیاه به نظر می رسد. افراد افسرده عموما در تمرکز کردن، به خاطر آوردن و تصمیم گیری دچار مشکل می شوند.

رفتار افسرده

همه کسانی که افسردگی دارند رفتار مشابهی بروز نمی دهند. رفتار بعضی کندتر و رفتار بعضی دیگر سریع تر می شوند، بعضی ها به زور خود را بیدار نگه می دارند و بعضی دیگر به شدت از بی خوابی رنج می برند. اگر چه همه مثل هم نیستند ولی بعضی رفتارها بین افرادی که دچار افسردگی هستند مشترک است. افسرده ها احساس می کنند که به سختی و کشان کشان در حوضچه ای از شن راه می روند یا به سرعت در حال دویدن بر روی تردمیل هستند.

مشکل در برقراری ارتباط

افسردگی روابط شما با دیگران را هم تحت تاثیر قرار می دهد. فراری شدن از جمع و گوشه گیری شایع ترین عوارض افسردگی هستند. افراد افسرده گاهی وقتی دور و برشان شلوغ می شود احساس بی قراری و تند خویی می کنند. وقتی افسرده باشید تمایل زیادی پیدا می کنید که از کسانی که می توانند حامیان خوبی برای تان باشند دوری بجویید. احساس می کنید آن ها توجهی به شما نمی کنند و دیگر هیچ احساس مثبتی به آن ها ندارید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مادر» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...