دانشنامه فرزند: اگر آب کافی جذب نکنید، بدن تان فوراً شما را خبر می کند. از دست دادن سریع آب بدن در کودکانی که دچار اسهال می شوند رخ می دهد، ولی می تواند خطر مرگ به همراه داشته باشد. پژوهش های اخیر حاکی از این است که از هر 4 نفر یک نفر کمتر از حد نیاز بدن خود آب می نوشد.

اگر بیش از حد نیاز خود آب بنوشید یک بدن سالم با افزایش ترشح اوره و تولید ادرار این آب اضافه را دفع می کند. البته از یک آدم سالم با رژیم غذایی مناسب بعید است که تا حد مرگ آب بنوشد، اما زیاد از حد شدن آب بدن برای بعضی افرادی که بیماری های قلبی و کلیوی دارند می تواند خطرناک باشد. پس این افراد باید زیر نظر پزشک آب بدن خود را کنترل کنند.

کم آبی مزمن بدن می تواند در افرادی که کم آب می خورند روی بدهد. کودکان، مادران شیرده، بزرگسالانی که فعالیت زیادی دارند و بیماران باید آب و مایعات فراوان بنوشند. افرادی که داروهای ادرار آور مصرف می کنند و یا مشکلاتی در بلع غذا دارند نیز باید مواظب باشند.

نکته: تکرار کم آبی بدن می تواند موجب مشکلاتی در کلیه ها و سیستم دفع ادرار، غش کردن و یا حتی مرگ شود.

وقتی احساس تشنگی می کنید یعنی حدود یک تا دو درصد وزن بدن خود را به صورت آب از دست داده اید. بنابراین تشنگی به معنای کمبود آب است. برخی از نشانه های کم آبی بدن عبارتند از:

  • یبوست
  • سردرد
  • خستگی و زودرنجی
  • عدم تمرکز و گیجی
  • بی اشتهایی
  • تهوع و سرگیجه

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مادر» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان