دانشنامه فرزند

ویتامین های مورد نیاز بدن در دوران بارداری

دانشنامه فرزند: به خاطر داشته باشید که خوردن برای دو نفر به این معنی نیست که باید میزان خوراک خود را دو برابر کنید، بلکه یعنی شما تنها منبع مواد غذایی مورد نیاز برای جنین هستید. اگر خود شما ویتامین های مورد نیازتان را دریافت نکنید کودک شما نیز همین مشکل را خواهد داشت.

میزان نیاز به اکثر ویتامین های B، ویتامین K و ویتامین E در زنان باردار و غیر باردار دقیقا یکسان است، اما در زمان بارداری به ویتامین های زیر نیاز بیشتری دارید:

  • ویتامین D تمام میزان مورد نیاز نوزاد به این ویتامین از طریق مادر تامین می شود. اگر مادر ویتامین D کافی مصرف نکند نوزاد نیز دچار کمبود می شود. همان طور که میزان بسیار کم ویتامین D باعث تضعیف جنین می شود میزان بالای آن نیز باعث نقض های مادرزادی می گردد. با پزشک تان درباره میزان نیاز خود به ویتامین D با توجه به وزن تان مشورت کنید.

  • ویتامین C هنگام بارداری میزان ویتامین C خون پایین می آید، چرا که این ویتامین از جفت رد شده و به جنین می رسد و ممکن است در بعضی مراحل بارداری، جنین 50 درصد بیش از مادر ویتامین C داشته باشد. بنابراین برای حفظ سلامت خود روزانه به 10 میلی گرم بیشتر ویتامین C نیاز دارید.

  • فولات فولات مانع از ایجاد شکاف کام و نقایص لوله عصبی در جنین می شود. مصرف 400 میلی گرم فولات قبل از بارداری و در طول دو ماه اول بارداری، به میزان بالایی خطر ایجاد شکاف کام در نوزاد را کاهش می دهد. مصرف روزانه 400 میلی گرم فولات در کل دوران بارداری خطر ایجاد نقایص لوله عصبی را کاهش می دهد.

  • ویتامین A مصرف بیشتر ویتامین A برای افزایش ذخیره بدنی مادر و استفاده کودک از این ذخایر در مراحل بعدی بارداری لازم است. به هر حال مصرف بیش از حد ویتامین A نیز مضر است و باعث آسیب کبدی می شود. میزان مجاز مصرف قرص های مکمل ویتامین A در زنان باردار 1500 میکروگرم در روز است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه و وزن» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 20 کاربر 4.6 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...