دانشنامه فرزند

ارتباط میان کربوهیدرات ها و افزایش وزن

دانشنامه فرزند: کربوهیدرات ها ترکیبی از کربن، هیدروژن و اکسیژن بوده و ترکیبات قندی به شمار می روند که عمدتا توسط گیاهان قرار گرفته در معرض نور خورشید ساخته می شوند.

انواع کربوهیدرات

  • کربوهیدرات های ساده کربوهیدرات های ساده آن هایی هستند که تنها یک یا دو واحد قند دارند. قندهای ساده به سرعت برای فراهم آوردن انرژی تجزیه می شوند. ساکاروز (شکر معمولی) و لاکتوز (قند شیر) از جمله این قندها هستند.

  • کربوهیدرات های پیچیده این کربوهیدرات ها که به آن ها پلی ساکارید هم می گویند بیش از دو واحد قند به هم چسبیده دارند. این کربوهیدرات ها عموما بسیار آرام تر از قندهای ساده تجزیه می شوند. نشاسته موجود در سیب زمینی، نان، پاستا، برنج و کورن فلکس نمونه های خوبی از این قندها هستند. کربوهیدرات موجود در هر یک از این غذاها سرعت تجزیه و هضم متفاوتی دارد.

  • فیبر خوراکی فیبر خوراکی تجزیه مواد غذایی را هدایت می کند، زیرا بدون اینکه شکسته شده و تولید انرژی کند، در طول سیستم گوارشی حرکت می کند. سیستم گوارشی بدن انسان نمی تواند پیوند بین واحدهای قندی را بشکند.

کربوهیدرات در رژیم غذایی

بدن شما با گلوکز کار می کند، تمام کربوهیدرات های قابل هضمی که بدن شما از غذا دریافت می کند تبدیل به گلوکز یا واحدهای قندی می شود. گلوکز با کمک انسولین به درون سلول ها حمل می شود. انسولین هورمونی است که از لوزالمعده ترشح می شود. قند یک ملکول ساده کوچک است که باید کمی قبل از ورود به جریان خون هضم شود. میزان قند خونی که به شما انرژی لازم برای فعالیت روزانه را می دهد به خوبی کنترل شده است. اگر قند خون در هر لحظه ای خیلی زیاد یا خیلی کم شود، بدن شما یک برنامه ریزی از پیش تعیین شده برای حل این مسئله دارد. هورمون قدرت مند انسولین با از بین بردن مقدار اضافی قند خون به تعدیل آن کمک می کند. زمانی که غذاهای حاوی قند زیاد می خورید، اگر بدن شما در همین لحظه نیاز به انرژی فوری نداشته باشد، میزان اضافی قند به صورت چربی برای استفاده آینده ذخیره می شود.

قند خون ناپایدار باعث تمایل شدید شما به خوردن چیزهای لذیذ شیرین (هله هوله) در بین وعده های غذایی اصلی می شود. افزایش ناگهانی قند خون زمانی که شما چنین چیزهایی را می خورید، منتهی به افت ناگهانی قند شده و باعث احساس گرسنگی مجدد و تمایل به خوردن موارد مشابه می شود. تمام این مواد غذایی قندی منجر به تجمع بیشتر چربی می شود. بعضی کربوهیدرات ها مثل نان، برنج و سیب زمینی اثراتی مشابه قندهای ساده روی قند خون می گذارند، درست مانند شکری که داخل قهوه می ریزید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مادر» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...