دانشنامه فرزند

غلبه کردن بر نگرانی های زمان خواب

دانشنامه فرزند: گاهی اوقات عوامل مزاحم بیرونی مانند صدای بوق اتومبیل یا سر و صدای همسایه ها و گاهی داخلی مانند افکار مزاحم باعث اختلال در خواب شما می گردند یا شاید شما نگران، مضطرب، عصبانی و یا افسرده هستید و به همین دلیل خواب به چشم های تان نمی آید. راه های مختلفی برای غلبه کردن بر این دسته از نگرانی ها وجود دارد.

  • یک قلم و کاغذ کوچک نزدیک تخت خود بگذارید، نگرانی های خود را یادداشت کرده و با خود قرار بگذارید که فردا صبح به آن ها بپردازید. این تکنیک می تواند به شما کمک کند که تا حدودی خیال تان از این نگرانی ها راحت شده و به خواب بروید.

  • از روشی که تکنیک «ایست» نامیده می شود استفاده کنید. هر زمان به خود آمدید و دیدید باز هم در حال آزار دادن خود با فکر کردن به یک موضوع نگران کننده هستید فوراً یک تابلوی بزرگ قرمز رنگ ایست را جلوی چشمان خود مجسم کنید. همزمان با تجسم کردن تابلوی ایست، بدون اینکه دهان تان را باز کنید به اصطلاح در دل تان سر خود فریاد بکشید: ایست! این کار به طور موقت نگرانی های شما را کمرنگ می کند. اکنون وقت آن رسیده که به سرعت ذهن خود را با فکر کردن به یک تصویر یا فکر خوشایند پر کنید. آن قدر این کار را تکرار کنید تا نهایتا چرخه نگرانی های تان، شکسته شده و به خواب بروید. استفاده از این تکنیک به کمی تمرین نیاز دارد ولی واقعا کار می کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...