دانشنامه فرزند

تمرین «نه» گفتن

دانشنامه فرزند: نگرانی و اضطراب باعث می شود نتوانید از حقوق خود دفاع کنید و احساسات و نیازهای تان را بیان کنید، در این صورت خشم نیز به اضطراب اضافه می شود و نهایتا منجر به ناامیدی و عصبانیت می شود. اگر شما نتوانید «نه» بگویید ممکن است دیگران به طور عمد و یا ناخودآگاه از شما سوء استفاده کنند و دیگر شما مالک وقت و زندگی خویش نیستید.

شما ممکن است تقریبا با هر خواسته ای که دیگران از شما دارند موافقت کنید. هر وقت رئیس تان از شما می خواهد تا دیر وقت در محل کارتان بمانید موافقت می کنید، حتی اگر باعث شود برنامه های مهم زندگی تان به هم بخورد. حتی نمی توانید گوشی تلفن را روی فروشنده های تلفنی آزار دهنده قطع کنید. وقتی فرزندتان در دقایق آخر به علت کوتاهی خودش برای انجام تکالیف مدرسه از شما کمک می خواهد علی رغم خستگی شدید با او مخالفت نمی کنید. در این صورت بهتر است «نه» گفتن را تمرین کنید. شما سال ها برای جلب رضایت دیگران با خواسته های شان موافقت کرده اید پس مدتی طول می کشد تا یاد بگیرید چگونه جور دیگری رفتار کنید. وقتی دیگران از شما تقاضایی دارند به شکل زیر عمل کنید:

  1. تقاضا یا خواهش فرد مورد نظر را بررسی کنید که آیا واقعا مایلید این کار را برای او انجام دهید یا خیر.

  2. بعد از اینکه تصمیم خود را گرفتید، مستقیم به چشم های طرف تقاضا کننده نگاه کنید. مجبور نیستید به سرعت پاسخ دهید.

  3. یک توضیح خلاصه و واضح بدهید به خصوص اگر طرف مقابل دوست یا یکی از اعضای خانواده است. به هر حال به خاطر داشته باشید که مجبور نیستید به هیچ کس توضیح دهید، این تنها یک روش خوب است. می توانید بگویید که دوست داشتم کمکی کرده باشم، اما نمی توانم یا می توانید به راحتی بگویید که نه، نمی توانم.

  4. اگر تصمیم گرفتید کاری که از شما خواسته شده را انجام دهید صراحتا بگویید که قرار نیست همیشه چنین کارهایی را انجام دهید.

  5. واضح بگویید که نمی توانید یا نمی خواهید این کار را انجام دهید. نه گفتن یکی از حقوق اساسی هر انسانی است.

  6. اگر طبق عادت گذشته به تقاضای شخصی پاسخ مثبت دادید، روز بعد با او تماس بگیرید و توضیح دهید که وقتی راجع به آن فکر کردید متوجه شدید که انجام آن برای تان امکان پذیر نیست. به خودتان یک شانس دیگر بدهید. فکر نکنید حالا که موافقت کرده اید مجبورید که روی حرف تان بمانید.

ممکن است شما تلفن را جواب می دهید و یک فروشنده تلفنی با آب و تاب شروع به تبلیغ کالای خود می کند. آن قدر به سرعت حرف می زند که شما نمی توانید بدون قطع کردن کلام او چیزی بگویید، ولی شما حق قطع کردن صحبت او را دارید، هر چه باشد آن شخص کار شما را متوقف کرده است. بهتر است بگویید «از تماس شما متشکرم اما الان اصلا علاقه مند به شنیدن حرف های شما نیستم» فروشنده پاسخ می دهد «می شود بپرسم چرا؟» و شما بگویید «نه» و گوشی را بگذارید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مادر» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...