معاینه دو ماهگی کودک

دانشنامه فرزند: تغییرات اساسی نوزاد در این دوران شروع شده و به سرعت افزایش خواهند یافت. چهره اش کم کم شکل می گیرد و حواسش هم به دنیای اطراف بیش از پیش جمع می شود.

معاینات

چکاپ این ماه خیلی جامع و کامل است پس هر سوالی از پزشک دارید پیشاپیش آن را حاضر کنید. مثلا شاید بخواهید بدانید آیا طبیعی است وقتی شکم نوزاد کار می کند مدفوعش با فشار به بیرون می پاشد (این موضوع طبیعی است) یا اینکه می تواند شما را در سمت دیگر اتاق ببیند یا خیر (متاسفانه هنوز نمی تواند). معاینات این ماه شامل موارد زیر می باشد:

  • سنجش وزن و قد کودک، همچنین اندازه گیری دور سر و قفسه سینه

  • پزشک از رشد جسمانی نوزاد یادداشت برداری می کند: آیا می تواند وقتی روی شکمش خوابیده سرش را بلند کند، معاینه شکل ظاهری ناف و همچنین جای زخم ختنه.

  • پزشک از شما می پرسد که آیا مورد خاصی هست که باید به او اطلاع دهید یا خیر: آیا باسن کودک قرمز و خشک می شود؟ آیا خیلی بالا می آورد و تف می کند؟ پزشک به شما آموزش می دهد که چطور با مواردی که نگرانش هستید رو به رو شوید و اگر در خلال حرف های شما به مورد مشکوکی برخورد کند آن را بررسی می کند.

  • پزشک از شما در مورد چگونگی غذا خوردن کودک، خوابش، اینکه مزاجش چطور کار می کند، ارتباط عاطفی میان شما و او و اوضاع کلی خانه سوال می پرسد. با پزشک روراست باشید. ماه های نخست برای هیچ کس ساده نیست و شاید او بتواند نصایحی به شما بکند تا اوضاع بهتر شود.

واکسیناسیون

در سال نخست تولد، بیشتر جلسات معاینه کودک شامل دست کم تزریق یک واکسن هم خواهد شد. در این ماه واکسن های زیر را به کودک خواهند زد:

  • سه گانه نوبت اول
  • واکسن فلج اطفال نوبت اول
  • واکسن هموفیلوس آنفولانزای b

در مورد اثرات جانبی هر یک از این واکسن ها از پزشک سوال بپرسید و ببینید چطور می توانید فرزندتان را تسکین دهید و در صورت بروز چه علایمی بایست به پزشک مراجعه کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «راهنمای سلامتی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 9 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها