دانشنامه فرزند

شیر خشک در کنار شیر مادر

دانشنامه فرزند: در معاینات کودک، پزشک تشخیص می دهد که شیر شما برای تغذیه نوزاد کافی است یا خیر. گاهی اوقات به دلایل مختلف از جمله نوک پستان معکوس، ضعف در رفلکس مکش نوزاد یا کمبود تولید شیر در سینه، نیاز به اضافه کردن مکمل به رژیم غذایی نوزاد است.

تا زمانی که شیر سینه تان ثبت نشده است (معمولا تا 6 هفته)، مکمل شیر خشک را وارد چرخه شیردهی نکنید. اگر زودتر از موعد این کار را بکنید نوزاد ممکن است در تشخیص نوک پستان دچار سردرگمی شود، چرا که روش های شیر خوردن از سینه با شیر خوردن از شیشه تفاوت دارد. اگر قرار است کودک دو جور سیستم تغذیه داشته باشد هر چه زودتر این کار را انجام دهید، اگر مثلا تا چهار ماهگی کودک صبر کنید شاید دیگر به هیچ عنوان حاضر به پذیرش روش جایگزین نشود.

احتمالا وقتی نوزاد کمی گرسنه باشد راحت جایگزین غذایی را می پذیرد، ولی صبر نکنید تا از گرسنگی گریه کند چون اگر به اینجا برسد ممکن است دیگر فقط سینه شما آرامش کند. احتمال دارد نوزادی که شیر خوردن از شیشه را تجربه کرده در مکیدن سینه تنبل شود، چرا که وقتی با شیشه به او شیر می دهید با اولین مکش، شیر درون دهانش می شود در حالی که وقتی سینه را می مکد باید صبر کند. برای جلوگیری از این موضوع پیش از اینکه سینه را در دهانش بگذارید کاری کنید که کمی از شیرتان از نوک سینه بیرون بیاید تا مزه اش زیر دهان نوزاد برود و برای مکیدن بقیه اش تلاش کند.

اگر نوزاد گرسنه است ولی راضی به خوردن شیر از شیشه نمی شود بهتر است اجازه دهید پدر یا پرستار کودک هم امتحانی بکنند. فرزند شما با هوش و حساس است و صدا و بو و نوازش شما را تشخیص می دهد و در ذهنش تمام این ها به سینه ختم می شود. سود دیگر این موضوع این است که پدر هم می تواند گاهی عهده دار شیر دادن های شبانه شود.

اینکه شیر خشک را به عنوان مکمل به رژیم غذایی نوزادتان اضافه کنید مانعی ندارد، ولی به هیچ عنوان سرلاک یا غذای دیگری در این سن به رژیم غذایی او اضافه نکنید. سیستم گوارشی کودک اکنون توانایی هضم و نگه داشتن غذاهای جامد را ندارد پس حتی فکر چنین کاری را هم نکنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شیردهی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 34 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...