دانشنامه فرزند

گریه برای جلب توجه

دانشنامه فرزند: کودک در سن چهار ماهگی خود را به عنوان یک فرد مستقل می شناسد. این شناخت به مرور و با بزرگ تر شدن کودک بالاتر می رود. توانایی و نیاز او به برقراری ارتباط یکی از نشانه های این اتفاق است و شما به زودی شاهد کارهای دیگری خواهید بود که او برای ابراز وجود انجام می دهد.

در این سن ناراحتی و عصبانیت جای خود را در برنامه روزانه کودک باز می کند. او در حال فراگیری مهارت های تازه و هدفمندی است. کودک آگاهانه تلاش می کند غلت بزند و وقتی نتواند به هدفش برسد گریه می کند. احتمالا این گریه ها هنگامی که کودک می خواهد کار جدیدی یاد بگیرد بیشتر هم می شوند. این به خلق و خوی کودک بستگی دارد. کودکان سخت گیر ممکن است از اینکه کارشان آن گونه که می خواستند پیش نمی رود بسیار راحت تر از بقیه به گریه بیفتند، کودکان آسان گیر حداقل در این سن نسبت به شکست آن قدرها هم حساس نیستند.

اگر فرزندتان از آن دسته کودکانی است که وقتی اوضاع طبق میلش پیش نرود گریه می کند نباید چیزی را که سعی در به دست آوردنش دارد به دستش بدهید تا خوشحال شود. اینکه اجازه دهید خودش با ناراحتی اش کنار بیاید بهترین گزینه است، البته یک حد و حدودی هم دارد، بگذارید خودش با سعی و تلاش اسباب بازی مد نظرش را به دست بیاورد.

اگر خیلی می خواهید کمک کنید اسباب بازی را آهسته هلش دهید تا بتواند دستش را دراز کند، اما بگذارید اصل و عمده کار را خودش انجام دهد. کودکانی که تا این حد سخت گیر هستند اراده آهنین هم دارند و تا کار را تمام نکنند آرام نمی شوند. ممکن است اگر پستانکی را که دنبالش بود هم در دهانش بگذارید باز به ناراحتی ادامه دهد چون انرژی اش تخلیه نشده است. یک ناراحتی کوچک اگر بتواند کودک را به سمت هدفش ببرد، انگیزه ای سالم و مثبت است.

شما بهتر از هر کسی فرزندتان را می شناسید، اگر می بینید در راه تلاش برای کسب یک مهارت جدید درمانده و ناراحت است، حواس تان به او باشد. بگذارید تا جایی که صبرش لبریز نشده یعنی ناراحتی و کلافگی تبدیل به گریه و جیغ و داد نشده به کوشش ادامه دهد وقتی اشکش در آمد او را در آغوش بگیرید و آرام کنید. اسباب بازی را به کودک بدهید اگر آرامش کرد که چه بهتر اگر هم دیدید که برایش فرقی ندارد اسباب بازی را کنار بگذارید. در حال حاضر مهم این است که کودک یاد بگیرد برخی از کارها را به تنهایی انجام دهد. اگر پیش از اینکه برای به دست آوردن اسباب بازی ها تلاش کند، آن ها را به دستش بدهید این قضیه را به تاخیر انداخته اید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «گریه» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...