دانشنامه فرزند

اولین غذای کمکی

دانشنامه فرزند: حواس تان باشد که اگر چه فرزندتان شرایط ابتدایی خوردن جامدات را دارد، شاید هنوز آمادگی لازم برای این کار را پیدا نکرده باشد. اگر دیدید بیشتر غذای کودکی که در دهانش می گذارید را پس می زند و این کار را هر روز انجام می دهد احتمالا هنوز دچار رفلکس پس زنی زبانی است برای اینکه مطمئن شوید لب هایش را لمس کنید، اگر زبانش بیرون آمد یعنی هنوز دچار این رفلکس است، در این حالت خوراندن سرلاک را فعلا متوقف کرده و چند هفته بعد دوباره امتحان کنید.

آمادگی کودک برای شروع غذای واقعی

پزشکان به والدین توصیه می کنند که تا حدود شش ماهگی کودک صبر کنند و بعد به او غذای واقعی بدهند، اما اگر پزشک تان تشخیص دهد که کودک آمادگی لازم برای خوردن غذا را دارد به شما اجازه خواهد داد در طول ماه چهارم کمی سرلاک غنی شده با آهن به او بدهید، پیش از آن باید به نشانه های زیر توجه کنید:

 • کودک به راحتی سرش را بالا می گیرد و روی گردنش نگه می دارد.
 • هر چه می بیند در دهان می گذارد.
 • به غذایی که شما می خورید علاقه نشان می دهد.

بهترین گزینه برای شروع غذای کمکی

سرلاک غنی شده با آهن برای شروع بهترین گزینه است، زیرا:

 • کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند وقتی چهار تا شش ماهه می شوند برای مقابله با کم خونی به مکمل آهن نیاز دارند و ممکن است شیر مادر آهن مورد نیاز کودک را تامین نکند.

 • سیستم گوارشی حساس کودک هنوز آمادگی پذیرش شکر یا ادویه جات را ندارد. غذای کودک (سرلاک) هم ساده و مفید است و هم کودک را سیر می کند.

 • خیلی بعید است که سرلاک باعث ایجاد آلرژی شود، بنابراین بهترین آغاز برای خوردن غذاهای دیگر است.

آماده سازی غذا

کودک در این سن زیاد غذا نمی خورد پس یک قاشق غذا خوری از غذای کودک (گندم یا برنج) کافی است. غذا را در کاسه کوچکی ریخته و رویش شیر خودتان یا محلول شیر خشک بریزید تا مخلوط آبکی درست شود. بعد از یک هفته وقتی دیگر مطمئن شدید که کودک نسبت به غذای جدید واکنش منفی نشان نمی دهد (مثلا حساسیت پوستی یا اسهال)، می توانید پودر را با آب میوه غنی شده با ویتامین C مثل آب سیب نیز مخلوط کنید چرا که ویتامین C به جذب آهن در بدن کودک کمک می کند. از ریختن آب میوه های اسیدی مثل آب پرتقال یا گریپ فروت اجتناب کنید، چرا که در این سن ممکن است به سیستم گوارشی کودک فشار بیاورند. بعد از آنکه کودک به غذای آبکی عادت کرد می توانید میزان آب را کمتر هم بکنید.

غذا دادن به کودک

هنگام استفاده از غذای کودک به نکات زیر توجه کنید:

 • مطمئن شوید کودک گرسنه است. وقتی گرسنه باشد راحت تر غذای جدید را می پذیرد، البته نگذارید زیاد هم گرسنه بماند. هنگامی که قرار است کودک را با هر چیز تازه ای آشنا کنید نباید در حالت کلافگی و بی تابی باشد.

 • قاشق مناسب را بردارید و با قاشق چای خوری به او غذا ندهید. قاشق مخصوص کودک به راحتی در دهان کودک جا می شود.

 • برای بار اول کم کم به او غذا بدهید و قاشق را پر نکنید. اجازه دهید به طعم و مزه و ساختار غذای جدید خو بگیرد. کودک برای تقویت مهارت های بلعیدنش به زمان نیاز دارد.

 • در ابتدا سعی کنید غذا تا حدی آبکی باشد تا کودک بتواند به ساختار آن و همچنین به قاشق عادت کند.

 • پیشبندش را ببندید و آروغ گیر هم کنار دست تان باشد تا بتوانید کثیف کاری ها را به موقع مهار و تمیز کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «غذای کمکی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 70 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...