دانشنامه فرزند

تقویت مهارت کلامی

دانشنامه فرزند: اگر چه فرزند شما هنوز قادر به حرف زدن نیست، اما در حال فراگیری قوانین برقراری ارتباط است. او می فهمد که مردم از کلام برای هدف خاصی بهره می گیرند، اینکه هر کس حرف می زند شخص دیگری جوابش را می دهد و اینکه وقتی تلاش می کند حرف بزند شما خوشحال می شوید.

تشویق کودک به حرف زدن

کودک از برقراری ارتباط با مردم لذت می برد و دوست دارد که بتواند به روش خودش حرف بزند. در طول روز با او حرف بزنید تا تشویق شود صحبت کند. از کلمات کوتاه و ساده استفاده کنید و طوری حرف بزنید که بتواند اصوات و آواها را بشنود. به احتمال زیاد کودک پنج ماهه می تواند صامت و مصوت هایی مثل ما، کا، دا، با، یا، گا را بعد از شما تکرار کند.

یکی از بهترین راه های تشویق کودک به حرف زدن این است که برایش کتاب بخوانید. محتوای کتاب های مصور معمولا مفاهیم و کلمات ساده ای است که بعدها جز اولین واژگانی می شود که کودک می آموزد. شاید فرزندتان در این سن نفهمد که هر چیزی یک اسم دارد، اما می توانید از هر سنی او را با صداها و کلمات جدید آشنا کنید. کتاب های کودک باید کوتاه، بامزه و پر از عکس و رنگ باشند. دنبال کتاب هایی بگردید که جلد مقاومی دارند مثلا مقوایی یا پلاستیکی چون کودک همان قدر که نگاه کردن به کتاب ها را دوست دارد به جویدن آن ها نیز علاقه مند است. کتاب ها باید آن قدر قطور باشند که راحت در دست کودک جا بشوند.

فواید کتاب خوانی

کتاب خواندن برای کودک سود فراوانی دارد، چون وقتی برایش کتاب می خوانید هم نگاه تان می کند و هم گوش می کند و هم تلاش می کند ادای شما را در بیاورد. این فعالیت ساده مغز کوچک او را به تکاپو و جنب و جوش وا می دارد. از دیگر منافع کتاب خواندن برای کودک در سنین پایین:

  • هر دوی شما کنار هم هستند و او در آغوش تان است، که این خود از نیازهای روزانه کودک محسوب می شود.
  • کتاب خواندن باعث می شود که گنجینه کلمات کودک زیاد شود.
  • گوش دادن به قصه تمرکز کودک را بالا می برد.
  • وقتی در سنین پایین با کتاب آشنایش کنید احتمال اینکه در بزرگسالی فردی کتاب خوان شود خیلی بالا می رود. شما با این کار او را تشنه یادگیری کرده اید.

به وجود آوردن شوق خواندن در فرزندتان برای آینده او اثرات مهم و مثبت بسیاری خواهد داشت. بعد از اینکه در سال های بعد خودش توانست بخواند در دنیایی پر از عجایب و شگفتی قرار می گیرد، دنیای خیال و فکر. در سن پنج ماهگی حداقل 15 دقیقه جلسات کتاب خوانی را در برنامه روزانه اش بگنجانید، حتی اگر در ابتدا دوست نداشته باشد بنشیند و گوش دهد. اگر هر روز این کار را انجام دهید در نهایت عادت کرده و شاید به این کار علاقه مند شود. اگر فکر می کنید کودک راحت تر است می توانید این 15 دقیقه را در بازه های 5 دقیقه بگنجانید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...