دانشنامه فرزند

غذاهای مناسب برای کودکان

دانشنامه فرزند: تعدادی از والدین وقتی در فروشگاه به قسمت غذای کودک می رسند نمی دانند باید کدام را انتخاب کنند. چه کودک تان از چهار ماهگی خوردن سرلاک را آغاز کرده باشد یا خیر به هر حال از پنج و شش ماهگی باید خوردن سبزی و میوه را شروع کند. اما باید بدانید چه نوع غذایی را باید اول به کودک بدهید.

غذاهای کمکی مناسب

توصیه بسیاری از پزشکان این است که اول از سبزی های زرد رنگ مثل ذرت و کدو استفاده کنید و بعد به سمت سبزی های سبز رنگ و حبوبات بروید. نوشته های روی قوطی های غذای کودک را بخوانید و از خریداری آن هایی که شکر یا نمک بالایی دارند یا در ساختارشان نشاسته به کار رفته خودداری کنید. کودک شما فقط نیاز به دریافت ویتامین و مواد معدنی دارد. در ماه های نخست شروع غذای کمکی سعی کنید از غذاهایی که به صورت پودر هستند استفاده کنید. کودک تا چندین ماه دیگر برای پذیرش غذاهای سفت آماده نخواهد بود.

بسیاری از والدین گزینه های ارگانیک را انتخاب می کنند چون نگران وجود سم و آفت کش در غذای کودک هستند. غذاهایی که واقعا و کاملا طبیعی باشد، هرگز از شکر یا آب به عنوان ماده اصلی استفاده نخواهد کرد، همچنین در آن ها خبری از نگهدارنده و افزودنی های مجاز هم نخواهد بود. از آنجا که عمده تحقیقات انجام گرفته در این زمینه به بررسی آثار مخرب این گونه مواد بر روی بزرگسالان محدود می شود هیچ مدرکی دال بر تاثیر خوب یا بد آن ها روی کودکان در حال رشد نداریم.

غذاهای ممنوع

به هیچ وجه در طول سال اول به کودک عسل ندهید چون ممکن است باکتری کلستریدیوم بوتولینوم داشته باشد که عامل بیماری بوتولیسم است. یک مسمومیت غذایی حاد که می تواند حسابی کودک را از پای بیندازد. از سبزیجات بافت دار مانند بروکلی پرهیز کنید یا آن را از صافی غذای مخصوص کودک رد کنید. رگ و ریشه و بافتی که در این گونه سبزی ها است ممکن است باعث خفگی در کودک شود. علاوه بر این شما بایست میزان نیترات مصرفی کودک را هم کاهش دهید. چرا که اگر مقدار زیادی از آن در سیستم گوارشی او برود می تواند باعث متموگلوبینمیا شود که معضلی بسیار جدی است که در آن سلول های قرمز خون قادر به حمل اکسیژن کافی نخواهند بود. سبزیجات برگ دار در زمره غذاهایی هستند که میزان نیترات شان بالا است مانند:

  • اسفناج
  • کلم پیچ
  • کاهو
  • کلم قمری
  • سایر سبزیجات برگ دار، گیاهان خانواده کلم

ریشه های خوراکی مثل هویج، چغندر، شلغم هم نیترات دارند، هر چند میزان آن در این سبزی ها کمتر از موارد بالا است. اگر می خواهید در خانه همین سبزیجات را برای کودک بپزید فقط از گونه های ارگانیک استفاده کنید و باقی مانده را فوراً در فریزر بگذارید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «غذای کمکی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 14 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...