دانشنامه فرزند

تقویت رشد کودک شش ماهه

دانشنامه فرزند: برخی از کودکان هرگز چهار دست و پا راه رفتن را نمی آموزند و ممکن است در عوض شیوه حرکتی خاص خودشان را ابداع کنند که امری کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

برای به حرکت واداشتن کودک ابتدا از دور نگاه کنید و ببینید از عهده چه کارهایی بدون کمک بر می آید. اگر درست وقتی که دارد تلاش می کند به سمت شیشه شیرش برود آن را حاضر و آماده بردارید و در دهانش بگذارید یا وقتی که دستش را به سمت اسباب بازی محبوبش دراز می کند به او فرصت تلاش کردن ندهید و اسباب بازی را در دستش بگذارید روند این پیشرفت را کند کرده اید.
اجازه دهید برای به دست آوردن چیزی که دور از دسترسش قرار دارد تلاش کند. این گونه وقتی آن شی را به دست آورد هم احساس توانمندی و موفقیت خواهد کرد و هم دفعه بعد بیشتر تلاش می کند چون می فهمد که تلاشش بیهوده نبوده است.

اسباب بازی هایی که برای فرزندتان می خرید باید مناسب رده سنی او باشد. کودک در این سن احتمالا به اسباب بازی هایی که صدا تولید می کنند مثل جغجغه یا هر چیزی که وقتی تکانش می دهد صدا کند یا اسباب بازی هایی که جلوه بصری دارند (رنگ های اصلی روشن در این سن مورد توجه کودک قرار می گیرند) علاقه نشان می دهد.

بهترین راه برای شکوفا کردن استعدادهای کودک بازی کردن با اوست. با او دالی بازی کنید، برایش آواز بخوانید و شکمش را قلقلک دهید و در تمام این موارد به او فرصت دهید تا از خودش عکس العمل نشان دهد. برخی تصور می کنند که کتاب خواندن برای کودک در این سن مسخره است و حوصله کودک سر می رود. حوصله و تحمل کودک با طول قصه ای که انتخاب کرده اید رابطه ای مستقیم دارد. کودکی که نمی تواند بیش از یک یا دو دقیقه آرام بنشیند هیچ علاقه ای به قصه گوش دادن نخواهد داشت و با مجبور کردنش به این کار تنها وارد یک کشمکش بی فایده می شوید. چند کتاب عکس دار کم قطر انتخاب کنید و زمانی که سر شوق است آن ها را نشانش دهید. احتمالا چند وقت بعد اجازه می دهد یکی از آن ها را برایش بخوانید، هر چند که احتمال دارد همان موقع هم باز در حرکت و جنب و جوش باشد و در همان حال به صدای شما هم گوش دهد.

با فرزند خود صحبت کنید و او را در جریان اخبار روزانه قرار دهید. در این سن سعی می کند از خودش صداهایی در بیاورد پس شما هم کلمات تک بخشی را آهسته و آرام بیان کنید تا بتواند صدای آن ها را خوب هضم کند. کودکان شش ماهه تازه در حال یادگیری چگونگی تکرار آواها هستند. از هر زمانی استفاده کنید و اجازه دهید تمرین کند، حتی اگر فقط بتواند زیر و بم صدای شما را تقلید کند چون این مقدمه سخن گفتن است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 14 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...