دانشنامه فرزند

معاینه کودک در ماه نهم

دانشنامه فرزند: معاینه پزشکی ماه نهم شامل اندازه گیری و سنجش قد و وزن و یک سری سوال است. به تمامی سوالاتی که پزشک تان lی پرسد با صداقت پاسخ دهید. در این ماه احتیاجی به واکسن نمی باشد.

برای شروع، قد و وزن کودک اندازه گیری می شود و پزشک اطلاعات را روی نمودار وارد می کند تا ببیند روند رشد کودک ثابت و بی وقفه بوده است یا خیر. دور سر او را نیز اندازه می گیرد و بعد هم معاینات معمول مانند ماه های قبل، تا هم میزان رشد و پیشرفت کودک را بررسی کند و هم ببیند مشکل خاصی در بدن او وجود دارد یا خیر، که این کار را با لمس و معاینه اعضا و جوارح داخلی کودک، شنیدن ضربان قلب و صدای شش ها، معاینه ستون فقرات و لگن و پهلو و معاینه چشم، گوش و دهان او انجام می دهد. پزشک همچنین سوالاتی پیرامون اوضاع خانه خواهد پرسید، مثلا شاید از شما در مورد کارهایی که برای تامین امنیت او در خانه انجام می دهید بپرسد و چیزهایی را که از قلم انداخته اید به شما یادآوری کند. برخی سوالاتی که پزشک از شما می پرسد ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  • اوضاع خورد و خوراک کودک چگونه است؟ اگر کودک از شیشه شیر می خورد میزان مصرف شیر چند میلی لیتر در روز است؟ اگر هم با شیر مادر تغذیه می شود که باید بگویید چند بار در روز و هر بار چه مدت به او شیر می دهید؟

  • چه غذایی به کودک می دهید؟ کودک در این سن دیگر باید به راحتی غذاهای جامد بخورد.

  • شب ها چقدر می خوابد؟ در طول روز چند بار و هر بار به چه مدت چرت می زند؟ کودک در این سن به طور متوسط 14 ساعت در شبانه روز می خوابد. حدود 11 ساعت در شب و 3 ساعت هم مجموع چرت های بین روز او می باشد. اگر خواب کودک از این مقدار کمتر باشد یا هنوز شب ها از خواب بیدار می شود ممکن است پزشک توصیه کند میزان غذایش را زیاد کنید.

  • از نظر جسمانی توانایی انجام دادن چه کارهایی را دارد؟ آیا بدون کمک می نشیند و خودش را بالا می کشد که بایستد؟ در چه حد صحبت می کند؟ از بازی کردن لذت می برد؟ با اسباب بازی هایش بازی می کند؟

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «راهنمای سلامتی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...