دانشنامه فرزند

مقایسه فرزندان

دانشنامه فرزند: اگر کودک بزرگ تری در خانه داشته باشید به طور کاملا غیر ارادی او را با فرزند دوم تان مقایسه خواهید کرد. خیلی از والدین این کار را می کنند هر چند که همیشه کار درستی نیست. به خاطر داشته باشید که همه با هم فرق دارند، حتی دو تا فرزند یک خانواده هم با هم تفاوت دارند.

برای توجیه این تفاوت ها تئوری های زیادی وجود دارد مثلا این که پسرها نسبت به دخترها فعال تر و فنی تر هستند و دخترها هم معمولا زودتر حرف زدن را یاد می گیرند. ترتیب به دنیا آمدن فرزندان هم روی شخصیت آن ها تاثیر گذار است. والدین معمولا با فرزندان شان رفتار یکسانی ندارند و نحوه برخورد آن ها با هر فرزند بسته به اولویت تولد او متفاوت است:

  • فرزندان اول معمولا حس مسئولیت و بلوغ بیشتری دارند چون انتظار والدین از آن ها این است.

  • فرزندان وسط معمولا آرام تر و مطیع تر هستند و حافظ صلح خانه به شمار می روند.

  • ته تغاری ها معمولا رها، آزاد، بی خیال و آسان گیر هستند. وقتی آن ها به دنیا می آیند قوانین سفت و سختی که سر فرزند اول در خانه حاکم بود تا حد زیادی شل شده. از آن گذشته فرزند آخر دیگر مجبور نیست برای به دست آوردن توجه و مهر والدینش با کودک دیگری رقابت کند.

خصوصیات دیگر مثل قد و قواره و رنگ کودک را طبیعت تعیین می کند، شاید یکی از فرزندان تان به خانواده مادری و فرزند دیگر به خانواده پدری برده باشد و فرزند سوم هم شبیه هیچ شخص خاصی نباشد. مهارت های ادراکی و پیشرفت های زبانی غریزی است یا اکتسابی و یا هر دو. به خصوص سخن گفتن از آن دسته مهارت هایی است که از کودکی به کودک دیگر متفاوت است.

پدر و مادرها به خیال خودشان با مقایسه علنی فرزندان می خواهند بین آن ها رقابت سالم به وجود بیاورند، اما نمی دانند که مقایسه کردن کودکان آن هم جلو روی خودشان بدترین کار است و نتیجه خوبی ندارد. کودکی که با خواهر یا برادر بهترش مقایسه می شود همیشه از او نفرت دارد و احساس می کند پدر و مادرش او را کمتر دوست دارند. وقتی یکی از فرزندان تان گریه می کند به او می گویید «ببین داداش کوچیکت اصلا گریه نمی کند، یاد بگیر ازش!» شاید با خودتان فکر کنید یک مقایسه ساده و بیطرفانه رقابت ناسالم و کینه ابدی در کودکان به وجود نخواهند آورد، شاید هم دست خودتان نیست و در دل تان دائم آن ها را با یکدیگر مقایسه می کنید. اگر تسلیم این طرز تفکر شوید مطمئن باشید رفتار فرزندتان در چشم شما از آن که هست بدتر هم خواهد شد.

مقایسه نکردن کودکان خیلی سخت است و تقریبا غیر ممکن است که تفاوت ها و شباهت های فرزندان را نادیده گرفت، اما حداقل کاری که می توانید انجام دهید این است که در این مقایسه های منصفانه و با ذهنی باز و روشن نیازها و شاخص های شخصیتی و ذاتی کودکان را هم در نظر بگیرید. باید به هر کودک به چشم یک انسان مستقل نگریست که توانایی های خاص خودش را دارد و با خواهر و برادرهایش متفاوت است. این کار سختی است ولی اگر می خواهید فرزندان تان سالم بزرگ شوند و به یکدیگر عشق بورزند باید سعی کنید این کار را انجام دهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «برادر و خواهر» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...