دانشنامه فرزند

تقویت مهارت های زبانی کودک در ماه دهم

دانشنامه فرزند: فهم کودک از کلمات و معنای آن ها در ماه دهم بیشتر می شود. شما چند ماه است که برای او موقعیت تقلید صدا را فراهم کرده اید، حالا زمان آن رسیده که بگذارید معنای هر کلمه را نیز به طور حقیقی درک کند.

زبان یکی از آن مواردی است که پیشرفت در آن از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. برخی از کودکان در دو سالگی سخنوران ماهری می شوند، در حالی که بقیه ممکن است تا مدت ها نتوانند یک جمله کامل بگویند. وقتی یک کودک تمام تلاشش را می کند که حرف بزند و نمی تواند ممکن است از فرط عصبانیت جیغ و داد راه بیندازد. در چنین حالتی با او همدردی کنید و وادارش نکنید چیزی را که می خواسته بگوید باز هم تکرار کند، فعلا کمی به او فرصت دهید. تمرینات زیر در فهم زبان و کاربرد آن به کودک کمک می کند:

  • هر چیزی را می بینید اسمش را بگویید. این اسامی را به آرامی برای کودک تکرار کنید و منتظر عکس العملش باشید. شاید نتواند به خوبی شما آن کلمه را تکرار کند، اما شاید بتواند بخشی از آن را تقلید کند. شاید آمادگی فراگیری حروف صدا دار و دشوارتر را داشته باشد، شاید هم نداشته باشد.

  • در طول روز به طور دائم از او سوال بپرسید و به او فرصت دهید نسبت به سوالات شما واکنش نشان دهد. این واکنش به هر صورتی می تواند باشد. ادای صداهای نامفهموم، تلاش برای گفتن یک کلمه واقعی یا حتی به زبان اشاره که این خود راهی است که به شما نشان دهد حرف تان را می فهمد.

  • چیزهایی را که دوباره می گوید برایش تکرار کنید تا هم بداند که می فهمید چه می گوید و هم تشویق شود کلمات بیشتری بگوید.

  • از کتاب های مصور برای آموزش آن دسته از کلمات ابتدایی که ممکن است از قلم بیفتد استفاده کنید، مثلا اسب در خانه ندارید ولی وقتی عکس اسب توی کتاب باشد کودک اسمش را یاد می گیرد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...