دانشنامه فرزند

درمان عفونت های مجرای ادراری

دانشنامه فرزند: اگر علایم عفونت دستگاه ادراری در کودک وجود دارد باید ظرف 24 ساعت او را نزد پزشک ببرید. درمان سریع این بیماری برای پیشگیری از آسیب کلیه که بیشتر در کودکان زیر 5 سال رخ می دهد ضروری است. آسیب دیدن کلیه در اثر عفونت های مکرر ممکن است منجر به فشار خون بالا یا از کار افتادن کلیه ها در بزرگسالی شود.

پیشگیری از عفونت

کودک باید حداقل هر 4 ساعت یک بار یا قبل از هر وعده غذا و نیز قبل از خواب ادرار کند. پس از استفاده از توالت باید تمیز کردن مقعد از جلو به عقب انجام شود. در حمام از مواد تحریک کننده مانند صابون های معطر یا ماده کف آور آب وان استفاده نکند و پس از حمام خود را خوب خشک کند. کودک باید مایعات فراوان بنوشد. همچنین مقدار زیادی میوه و سبزی و غلات سبوس دار در رژیم غذایی او وجود داشته باشد. در دختران شست و شوی ناحیه تناسلی حتما از جلو به عقب صورت گیرد.

درمان عفونت های دستگاه ادراری

پزشک از کودک نمونه ادرار می گیرد یا ممکن است از شما بخواهد این کار را انجام دهید. در کودکان خردسال ممکن است در بیمارستان با فرو کردن یک سوزن توخالی در مثانه از طریق پوست نمونه ادرار گرفته شود. اگر عفونت تایید شود، پزشک آنتی بیوتیک خوراکی تجویز می کند. کودکی که حالش وخیم باشد ممکن است در بیمارستان با تزریق داخل وریدی آنتی بیوتیک درمان شود. دوره درمان آنتی بیوتیک تجویز شده معمولا یک هفته است. پس از یک هفته آزمایش ادرار تکرار می شود. در صورتی که عفونت همچنان وجود داشته باشد یک دوره دیگر آنتی بیوتیک داده می شود.

ممکن است آزمایش های دیگری انجام شود تا معلوم شود که آسیب در کلیه ها یا ناهنجاری ساختاری دیگری در مجرای ادراری وجود دارد یا خیر. ممکن است از بعضی کودکان آزمایش های خاصی برای کشف پس ریز ادرار انجام شود. چون کودکان مبتلا به این عوارض اغلب در معرض عفونت های مکرر قرار دارند. گاهی به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای آن ها به مدت چند سال آنتی بیوتیک تجویز می شود. پس ریز ادرار معمولا بدون درمان تا 9 سالگی از بین می رود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...