دانشنامه فرزند

گرفتن کودک از سینه مادر

دانشنامه فرزند: هنگامی که کودک به ندرت می تواند در روزهای پر مشغله و پر از سرگرمی اش وقتی برای شیر خوردن پیدا کند، تا وقتی که شیر خوردن او برای شما بیشتر از آنکه فرصتی برای ایجاد ارتباط دو نفره باشد، حوصله سر بر و طاقت فرسا بشود دیگر وقت از شیر گرفتن فرزندتان است.

بهترین زمان از شیر گرفتن کودک

بسیاری از پزشکان توصیه می کنند کودک را در حدود یک سالگی از شیر بگیرید، چرا که به استقلال بیشتر احتیاج داشته و وقتی شیر از برنامه غذایی اش حذف شود برایش سود هم دارد. کودک در این سن به مواد مغذی دیگری نیاز دارد، علاوه بر این اگر پیش از یک سالگی او را از شیر بگیرید خیلی بهتر از این است که در دوران خردسالی این کار را انجام دهید. گرفتن از شیر در این سن باعث می شود تا از بروز سندرم پوسیدگی شیشه شیر و پوسیدگی دندان در اثر لاکتوز موجود در شیر جلوگیری شود. فرزند خود را زمانی از شیر بگیرید که بتواند انواع غذاهای جامد را بخورد و از فنجان نیز بنوشد.

نکته: اگر در حال نقل مکان به خانه جدید هستید یا مهد کودک یا مربی فرزندتان را عوض کردید او را از شیر نگیرید. شاید برخی تصور کنند تا حواس کودک جای دیگری پرت است او را از شیر بگیرند که راحت تر فراموش کند، اما این تصوری اشتباه است و باید صبر کنید تا کودک خودش را با شرایط جدید تطبیق دهد و بعد او را از شیر بگیرید.

از شیر گرفتن تدریجی

شیردهی را ناگهانی قطع نکنید. این کار هم کودک را ناراحت خواهد کرد و هم برای شما ناراحتی های زیادی در ناحیه سینه به وجود خواهد آورد و حتی ممکن است شما را در معرض ابتلا به عفونت سینه یا انسداد مجاری شیردهی قرار دهد. معمولا وعده های شیردهی روزانه اولین وعده هایی هستند که حذف می شوند. شاید متوجه شوید که کودک معمولا قبل از چرت بین روز و خواب شبانه بیش از هر زمان دیگری به شیر خوردن علاقه نشان می دهد، این به دلیل آن است که مکیدن او را آرام و آماده خواب می کند. به همین سبب این وعده ها جز آخرین وعده های غذایی هستند که حذف می شوند. این وعده ها ممکن است به تدریج کوتاه شوند تا جایی که فقط چند دقیقه پیش از خواب نیاز به خوردن شیر داشته باشد. این یکی از علایم خوبی است دال بر اینکه کودک دیگر آمادگی آن را دارد که به کل از شیر گرفته شود.

وقتی برای اولین بار فرزند خود را بدون شیر دادن در گهواره اش می گذارید کمی برای تان عجیب خواهد بود، اما بدانید این کار هیچ تاثیر منفی و بدی روی او نخواهد گذاشت. این یکی از گام های طبیعی در روند زندگی او و شما است، حتی اگر در حال حاضر بابت آن ناراحت و ناخشنود باشید. اگر می بینید کودک نمی تواند بدون وعده شیرگاهی پیش از خواب آرام گیرد نگران نشوید. اگر چه بسیاری از پزشکان توصیه می کنند کودک را در حدود یک سالگی از شیر بگیرید، هیچ کدام شان مخالف ادامه این کار نیستند. اگر فرزندتان در ماه دوازدهم آمادگی از شیر گرفته شدن را ندارد شاید در سیزده یا چهارده ماهگی این آمادگی را پیدا کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شیردهی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 12 کاربر 4.6 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...