دانشنامه فرزند

کاهش میزان ناراحتی از شیر گرفتن کودک

دانشنامه فرزند: هنگامی که فرزندتان را از شیر می گیرید شاید سینه های تان کمی درد کند و گاهی تراکم خون داشته باشید. این موضوعات از مادری به مادر دیگر متفاوت است و همچنین به روند قطع شیردهی شما هم بستگی دارد، مثلا مادری که به طور مرتب هر چند روز یک بار یک وعده شیردهی را کم می کند بیشتر از مادری که آهسته و در طول چند هفته این کار را انجام می دهد اذیت می شود.

وقتی دوران شیردهی به فرزندتان تمام شود شاید متوجه شوید که سینه های تان افتاده و کوچک تر از قبل به نظر می آیند و این کاملا طبیعی است. تغییرات فیزیکی و هورمونی این دوران سینه های شما را تغییر داده است، البته عوامل وراثتی هم بی تاثیر نیستند. پوست برخی از خانم ها خاصیت ارتجاعی دارد که باعث می شود سینه ها پس از شیردهی دوباره به حالت اول بر گردد. سینه اغلب خانم ها حداقل بعد از حدود شش ماه پر می شود و بالا می آید، هر چند ممکن است هرگز شکل و اندازه قبلی خود را به دست نیاورد. موارد زیر شاید برای تسکین ناراحتی و درد شما سودمند واقع شوند:

  • اگر درد دارید می توانید از مسکن مانند استامینوفن استفاده کنید.

  • شیرتان را بدوشید. سینه های متورم که از شیر انباشته شده باشند بیشتر در معرض عفونت و انسداد مجاری شیر می شوند. البته سعی کنید بیشتر از حدی که واقعا نیاز دارید شیر ندوشید، چرا که اگر به طور مرتب شیر بدوشید و این کار را ادامه دهید شیرتان همچنان تولید خواهد شد.

  • مصرف نمک را کاهش دهید. غذاهای پر نمک باعث احتباس مایعات می شوند و در شرایط فعلی چنین چیزی بیشتر از هر جای بدن خودش را در سینه های تان نمایان خواهد کرد. این را هم به خاطر داشته باشید که اگر تمام مدت شیردهی عادت ماهیانه نشده بودید به زودی خواهید شد. اگر معمولا در دوران قاعدگی باد می کردید واقعا باید به طور جدی مصرف نمک را کم کنید.

  • دوش آب گرم بگیرید. گرما سینه های دردناک را آرام می کند.

  • از یک سینه بند خوب و محکم استفاده کنید، اما زیادی تنگ و سفت نباشد. پدهای مخصوص شیردهی دم دست تان باشد چون ممکن است شیر به لباس تان پس دهد.

  • روزی دو تا سه فنجان هر شش ساعت یک بار کمی چای مریم گلی بنوشید. این چای ماده ای دارد که به تایید بسیاری از مادران به خشک شدن شیر بسیار کمک می کند.

  • سینه های تان را در برگ سرد کلم بپیچید. این دستور خانگی سال هاست که بین مادران رایج است و نسل به نسل چرخیده است، هر چند که هیچ توضیح علمی برای توجیه اینکه چرا این کار به تسکین تراکم خون حاصل از قطع شیردهی کمک می کند وجود ندارد. برگ های یک کلم پیچ سبز را بشویید، خشک کنید و در یخچال قرار دهید. وقتی سرد شدند دور هر سینه یک برگ بپیچید به گونه ای که راحت باشید و آرام تان کند. اگر موثر واقع می شوند می توانید تمام روز از آن ها استفاده کنید و اگر دیدید برگ ها می افتند عوض شان کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شیردهی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 66 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...