دانشنامه فرزند

کنار گذاشتن شیشه شیر

دانشنامه فرزند: کودک در حدود یک سالگی به مواد مغذی تمام گروه ها نیاز دارد. کودکی که همیشه شیشه شیرش همراهش است در معرض خطر پوسیدگی شیشه شیر قرار دارد و همچنین شاید علاقه چندانی به خوردن جامدات نشان ندهد. از شیشه گرفتن را در یک روز ناگهانی انجام ندهید و بهتر است به صورت تدریجی شیشه شیر را کنار بگذارید.

  • هنگام غذا به جای شیشه به او یک فنجان در دار پلاستیکی کودک بدهید و هر بار یک وعده شیشه را کم کنید. برای چنین کاری هر هفته فنجان را به یک وعده غذایی اضافه کنید و شیشه را از آن وعده کم کنید تا جایی که کودک بالاخره سر تمام وعده های غذایی فنجان دستش بگیرد.

  • برای ترک عادت شیشه خوردن شبانه باید برنامه غذا خوردن شب او را عوض کنید. اگر معمولا کودک را به همراه شیشه در اتاق نشیمن در آغوش می گیرید، به جایش سعی کنید در اتاق خواب او برایش کتاب بخوانید. انجام دادن کارها به شیوه متفاوت او را تشویق به ترک شیشه در ساعات پایانی روز می کند.

  • در این مدت بسیار بیشتر از پیش به کودک محبت و توجه کنید، به خصوص اگر خیلی به شیشه شیرش وابسته است.

  • شیشه شیرهای کودک را از جلو چشم بردارید.

  • مصمم باشید. یک روز فنجان دستش ندهید و روز بعد شیشه شیر. وقتی شیشه را از یک وعده غذایی مشخص کودک حذف کردید دیگر نباید در آن وعده به او شیشه بدهید.

  • پس از حذف کامل شیشه شیر دیگر هرگز برای آرام کردن کودک بیمار یا گریان به او شیشه شیر ندهید، این کار تنها او را گیج می کند.

  • وعده های شیشه شیر پیش از چرت های بین روز و خواب شبانه آخر از همه از بین می روند. اتفاقا همین وعده ها هم هستند که بیش از همه باعث ایجاد پوسیدگی دندان می شوند، پس خیلی مهم است که حدود یک سالگی این عادت را هم از سر کودک بیندازید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شیردهی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 8 کاربر 3.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...