دانشنامه فرزند

اندازه گیری تب کودک

دانشنامه فرزند: شما نمی توانید مانع بیمار شدن فرزندتان شوید و هر چه قدر هم که مواظب باشید باز فرزندتان گاه و بی گاه بیمار خواهد شد. اگر کودک ناخوش به نظر می رسد و مشکوک به تب هستید باید دمای بدن او را اندازه بگیرید. کودک بالای 7 سال می تواند دماسنج جیوه ای یا دیجیتالی را زیر زبانش نگه دارد، اما هرگز نباید دماسنج جیوه ای را در دهان کودک خردسال تر قرار دهید.

سنجش دمای بدن از راه مقعد

این روش برای کودکان سه ماهه یا زیر سه ماه توصیه می شود. بعد از این سن می توانید از طریق زیر بغل هم دمای بدن کودک را اندازه بگیرید، ولی همیشه به پزشک بگویید که از چه راهی دمای بدن فرزندتان را اندازه گرفته اید، زیرا او بر اساس حرف شما انتخاب می کند از کدام راه تب کودک را اندازه بگیرد.

نکته: کاملا واضح است که تب سنجی را که در مقعد کودک می کنید باید فقط برای همان ناحیه استفاده کنید، پس روی آن علامت بزنید تا بدانید کدام تب سنج مخصوص کجای بدن است.

برای سنجش تب کودک اول از همه باید کاملا آرام باشید. کودک ناخوش است و والدین او باید خونسرد و آرام باشند و خیال او را از بابت اوضاع راحت کنند. برای اندازه گیری دمای بدن کودک باید:

  1. سر تب سنج را بشویید و قسمتی را که در باسن می رود چرب کنید.
  2. کودک را در مکان امنی به پهلو بخوابانید.
  3. تب سنج را به اندازه یک سانتی متر در مقعد کودک فرو کنید. هرگز آن را به زور وارد باسن کودک نکنید. همچنین دقت داشته باشید که بیشتر از یک سانتی متر به داخل نرود.
  4. وقتی صدای زنگ تب سنج را شنیدید یعنی دمای بدن کودک در آن ثبت شده، پس می توانید آن را بیرون بکشید و ببینید فرزندتان چقدر تب دارد.

کاملا واضح است که فقط تب سنج های دیجیتالی که بدنه پلاستیکی و نشکن و سر آهنی دارند برای این منظور مناسب هستند. چون ممکن است تب سنج های جیوه ای و شیشه ای در اثر فشار در مقعد کودک بشکنند.

سنجش دمای بدن از طریق زیر بغل

برای سنجش دمای بدن کودک از طریق زیر بغل، نخست او را ساکت و آرام کنید و سپس:

  1. او را روی زمین بگذارید و لباسش را در بیاورید.
  2. تب سنج را درست در وسط زیر بغل او قرار دهید و بازویش را به بدنش بچسبانید. هر چه بهتر بتوانید دست او را ثابت نگه داشته و به بدنش بچسبانید اندازه گیری تان دقیق تر خواهد بود.
  3. چند دقیقه او را در همان حالت نگه دارید، معمولا بسته به نوع تب سنج این زمان بین 4 تا 5 دقیقه است.
  4. در پایان تب سنج را بردارید و ببینید چه عددی را نشان می دهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «راهنمای سلامتی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 11 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...