دانشنامه فرزند

ضربه به سر

دانشنامه فرزند: زخم هایی که در سر ایجاد می شوند خونریزی زیادی دارند. سر انسان پر از رگ های خونی است و به همین دلیل است که زخم ها و بریدگی هایی که روی سر ایجاد می شوند وخیم تر از آنچه که هستند به نظر می رسند. شاید ناگهان متوجه شوید کودک تان از سرش بسیار خون رفته، اما بعد ببینید زخم آن قدرها هم شدید نبوده است.

ضربه به سر خفیف

ضربه به سر یکی از رایج ترین اتفاقاتی است که برای همه کودکان می افتد. اگر پس از ضربه، کودک بلافاصله از جا بلند شد و بازی اش را مثل همیشه ادامه داد به احتمال قوی نیازی به نگرانی نیست، حتی اگر محل ضربه اندازه یک تخم مرغ باد کند. این ورم ها نشان دهنده این هستند که ضربه به رگ های خونی در سطح سر خورده و بر خلاف ظاهرش به این معناست که ضربه ای به مغز کودک وارد نشده است. روی محل ورم کرده برای بیست دقیقه کمپرس یخ بگذارید تا ورمش بخوابد.

ضربه مغزی

ضربه مغزی صدمه ای جدی به مغز کودک بوده و اهمیت زیادی دارد. ضربه مغزی شدید در اثر افتادن از بالای سکو، خوردن با سر به دیوار، افتادن از پله، به خصوص وقتی کودک درون روروئک و در حالت ایستاده و صاف باشد بیشتر خطر صدمه جدی به مغز ایجاد می کند تا وقتی که کودک از حالت ایستاده به زمین بخورد. اگر ضربه ای به سر کودک خورد تا 24 ساعت باید کامل حواس تان به او باشد تا در صورتی که علایم دال بر ضربه مغزی بروز دهد بدون فوت وقت به پزشک مراجعه نمایید. اگر کودک هنگام عصر دچار ضربه شود خوابیدنش مانعی ندارد، ولی در طول شب به طور منظم (حداقل دو ساعت یک بار) به او سر بزنید و ببینید نفس کشیدنش طبیعی است و مشکل خاصی ندارد، می توانید بیدارش کنید و ببینید وقتی بیدار می شود شما را می شناسد یا خیر. برخی از علایم ضربه مغزی عبارتند از:

  • بیهوشی و عدم هوشیاری
  • رنگ پریدگی غیر طبیعی
  • مردمک گشاد یا بزرگ (یکی از مردمک ها بزرگ تر به نظر می رسد و وقتی نور چراغ قوه به چشم می تابانیم، واکنشی نشان نداده و تنگ نمی شود.)
  • تحریک پذیری که شامل گریه غیر معمولی و طولانی مدت هم می شود و یا بی حالی شدید
  • استفراغ
  • عدم تعادل به حدی که کودک قادر نباشد مانند زمان قبل از ضربه، چهار دست و پا بخزد، راه برود یا حرکت کند.
  • ترشح از گوش (آبکی یا خونی) که می تواند علامت شکستگی جمجمه باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «حوادث و صدمات» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 30 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...