دانشنامه فرزند

تقویت رشد زبانی و ذهنی: شانزده ماهگی

دانشنامه فرزند: درک و فهم کودک شما افزایش یافته است، اما نه در حدی که به همه استراتژی های نظم و انضباط پایبند باشد. هنگامی که کودک یک شی خطرناک را بر می دارد تنها کافی است نه گفته و توضیح کوتاهی دهید که این شی خطرناک است و آن را در جای امن قرار دهید و یک اسباب بازی مناسب را جایگزین کنید.

  • در حال حاضر بیش از هر زمانی شما باید نحوه کار با وسایل و اسباب بازی ها را به کودک نشان دهید، مثلا فشار دادن دکمه ها، روی هم گذاشتن خانه سازی ها و چرخاندن دستگیره را به او آموزش دهید.

  • با توجه به رشد حافظه کودک، این سن زمان مناسبی برای تدوین برخی از قوانین است. کودک هم اکنون می تواند تا حدی رفتار درست و غلط را درک کند و شما می توانید با تشویق و نشان دادن واکنش مناسب در مقابل رفتار کودک، تکرار این روند را در او بیشتر و بیشتر کنید.

  • سعی کنید به آرامی و به طور واضح مهارت زبانی کودک را در برقراری ارتباط تقویت کنید. از کلمات و عبارات ساده در صحبت کردن استفاده کنید و از کلمات عمومی به جای اشاره استفاده نمایید به عنوان مثال زمانی که برایش کتاب می خوانید به جای اشاره کردن به تصاویر و نام بردن آن ها، از یک داستان کوتاه و ساده استفاده کنید.

  • با کودک بازی صداها و نام ها را انجام دهید، به این صورت که مثلا شما صدای یک حیوان را در می آورید و کودک نام آن را می گوید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...