دانشنامه فرزند

آزمون های توانایی عضلانی

دانشنامه فرزند: اوقات بازی زمان مناسبی برای نظارت بر رشد مهارت های اجتماعی، زمان استحمام فرصتی برای ارزیابی کنجکاوی و وقت غذا نشانه هایی از میزان تسلط بر توانایی های دستی کودک را در اختیار شما می گذارد. با این دیدگاه جلسات آزمون، تبدیل به اوقاتی برای رویدادهای غیر منتظره، سرگرمی فراوان و تقویت پیوند عاطفی قوی که بین شما و فرزندتان وجود دارد می گردند.

قدرت عضلات گردن و پشت

تا سن چهار هفتگی عضلات گردن کودک قدرت چندانی ندارند. اسباب بازی را با چشم ها و سرش دنبال می کند، ولی فقط چند ثانیه می تواند سرش را از روی تشک بردارد. در دوازده هفتگی او باید اسباب بازی را با سر تعقیب کند و بتواند سرش را برای مدت زیادی جدا از تشک نگهدارد. اگر همین آزمون مجددا تا 24 هفتگی تکرار شود کودک شما خواهد توانست با تکیه به ساعدهایش خود را بلند کند. فرزند خود را به روی شکم بخوابانید و یک شی رنگی مثل اسباب بازی را در محدوده دید او حرکت دهید.

کنترل سر

در شش هفتگی وقتی کودک را به حالت نشسته می کشید سرش کاملا می افتد. تا 12 تا 16 هفتگی این افتادن سر تا حد قابل توجهی کاهش می یابد و در 20 هفتگی کودک شما سر خود را کامل کنترل می کند و حتی وقتی به اطراف تکان می خورد سرش نمی افتد. فرزند خود را با استفاده از دستانش به حالت نشسته بکشید.

قدرت مانور و هماهنگی عضلانی

در سه سالگی بایستی عضلات ساق پای کودک آنقدر نیرومند و پاهایش آنقدر انعطاف پذیر شده باشند که بتواند سوار دوچرخه شود. در چهار سالگی فرزند شما باید بسیار فعال باشد و بتواند فعالیت هایی از قبیل طناب بازی، لی لی کردن، پریدن و بالا رفتن از نردبان سرسره را که به هماهنگی عضلانی نیاز دارند انجام دهد. در پنج سالگی هماهنگی عضلانی او ظریف تر شده است و می تواند از وسایل بزرگ خارج از منزل استفاده کند و حرکت با اسکیت و چوب پا را تمرین کند. هر چند فقط مدت کوتاهی می تواند روی آن ها بماند. شما می توانید حس ماجراجویی، هماهنگی عضلانی و قدرت مانور کودک را با فراهم کردن دسترسی او به وسایل و اسباب بازی های خارج از منزل مثل اسکیت، تخته اسکیت یا چوب پا بیازمایید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

در حال بارگذاری ...