دانشنامه فرزند: نوزادان به هر یک از چهار طعم شیرینی، ترشی، شوری و تلخی پاسخ متفاوتی می دهند. وقتی آب دارای مواد اضافی به نوزادان خورانده می شود به نظر می رسد در پاسخ به هر مزه ای حالت مشخصی از صورت را نشان می دهند. در صورتی که مایع تلخ بسیار رقیق شده ای را روی زبان نوزاد بچکانید او دهان خود را به صورتی که گویی شوکه شده است کاملا باز می کند، هر چند توصیه نمی کنیم مواد تلخ به کودک بدهید زیرا برای او نامطبوع است.

اگر فرزند شما شش تا هشت هفته پس از شروع دادن غذاهای غیر از شیر، قادر به پاسخ دادن به غذاهای دارای مزه ها مختلف نباشد بهتر است با پزشک مشورت کنید. در حقیقت وجود نقص در حس های چشایی و بویایی بسیار نادر است، ولی اگر به اطمینان خاطر نیاز دارید با پزشک مشورت کنید.

  • آزمون شیرینی با استفاده از قطره چکان دو یا سه قطره آب قند روی زبان فرزندتان پخش کنید، صورت کودک باز می شود و حالتی به خود می گیرد که بسیار شبیه لبخند است.

  • آزمون شوری انگشت خود را به نمک آغشته کنید و در دهان کودک قرار دهید، کودک شکلک در می آورد و انگشت شما را از دهانش بیرون می کشد.

  • آزمون ترشی دو قطره آبلیموی بسیار رقیق شده روی زبان فرزندتان بریزید. کودک چشمانش را می بندد، لب هایش را به هم می فشارد و صورت خود را در هم می کشد و حتی ممکن است لرزش مختصری به خود بدهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان