دانشنامه فرزند

آزمون شنوایی: 24 هفتگی تا 18 ماهگی

دانشنامه فرزند: شما و فرزندتان باید به چشم سرگرمی به این آزمون ها نگاه کنید، ولی برای اخذ نتایج هر چه دقیق تر لازم است آن ها را در یک اتاق ساکت انجام دهید و خود شما یا یک بزرگسال آشنا از ابتدا تا انتهای آزمون حضور داشته باشید.

روش آزمون

هر فرد بزرگسالی می تواند این آزمون را انجام دهد، ولی کودک باید روی زانوی پدر و مادرش بنشیند. فاصله او با دیوار از هر طرف نباید کمتر از 120 سانتی متر باشد. آزمونگر باید در یک طرف کودک و خارج از حوزه دید مستقیم او قرار بگیرد. در مورد کودک 24 هفته در فاصله 45 سانتی متری و هم سطح گوش او و در مورد کودک 36 هفته یا بزرگ تر در فاصله 90 سانتی متری قرار بگیرید. صداهایی را با ترتیب زیر تولید کنید:

  1. صدای انسان («اووو» با صدای بم، «پسس» با صدای زیر)
  2. جغجغه
  3. زدن قاشق به فنجان
  4. دستمال کاغذی
  5. زنگوله

هر یک از صداها را روی هر دو گوش امتحان کنید. اگر بار اول که هر یک از صداها را ایجاد می کنید پاسخی دریافت نکردید، بعد از دو ثانیه آن را تکرار کنید. سپس دو ثانیه دیگر صبر کنید زیرا هنوز ممکن است پاسخ دهد. اگر پس از سه بار تکرار پاسخی مشاهده نشد، صدای بعدی را امتحان کنید.

واکنش مناسب به آزمون

کودکان طبیعی 36 هفته یا بزرگ تر در اولین باری که صدا را می شنوند معمولا بلافاصله می چرخند و اغلب لبخند می زنند. اطفال کم سن و سال تر ممکن است کندتر پاسخ دهند. پاسخ مشخص به سه مورد از این پنج صدا نشان می دهد که کودک شما از شنوایی کافی برای حرف زدن برخوردار است. اگر پاسخ کمتر از این حد است آزمون را پس از دو هفته تکرار کنید و در صورت وجود هر گونه تردیدی با پزشک مشورت کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نگرانی درباره نقاط مختلف بدن» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...