دانشنامه فرزند

آزمون شنوایی: هجده ماهگی تا دو سالگی

دانشنامه فرزند: انجام آزمون ها را با این نگرش شروع کنید که انجام آن ها باید سرگرم کننده، همراه با خنده های فراوان و دور از اضطراب باشد. از نظر سرعت یا مدت زمان انجام آزمون به کودک فشار نیاورید. اگر به نظر می رسد حوصله فرزندتان سر رفته یا مشخص است که همکاری نخواهد کرد آزمون را ادامه ندهید. اگر افراد غریبه در انجام آزمون دخیل باشند احتمال این رویداد بیشتر است.

روش آزمون

یک توپ، یک ماشین اسباب بازی، کاسه، قاشق، عروسک کوچک و یک مکعب 2.5 سانتی متری که همرنگ ماشین نباشد، روی یک میز کوتاه بگذارید و کودک را نیز کنار میز بنشانید. خودتان در فاصله 60 تا 90 سانتی متری که فاصله معمولی برای گفتگو است روبروی او قرار بگیرید. شخص آشنای دیگری را هم دم دست داشته باشید.

تمامی اسباب بازی ها را یکی یکی به کودک خود معرفی کنید، مثلا بگویید «این ماشینه». سپس دست خود را به صورت افقی به طوری که وضعیت آن نشان ندهد که کدام شی را می خواهید دراز کنید و به ترتیب بگویید «توپ را به من بده ... مکعب را به من بده ... ماشین را به من بده ... عروسک را به من بده». اگر کودک این کار را درست انجام داد، کاسه را به شخص دیگر بدهید، حدود 180 سانتی متر فاصله بگیرید و از کودک خود بخواهید که توپ را به آن شخص بدهد. سپس تا فاصله 3 متری عقب بروید و سایر دستورها را صادر کنید. در پایان از فرزندتان بخواهید اشیا را داخل کاسه بگذارد و برای شما بیاورد. برای بسیاری از کودکان طبیعی در این سن برقراری ارتباط مناسب در فاصله 3 متری بسیار مشکل است، اگر احساس کردید بیش از اندازه دور شده اید به فاصله 180 سانتی متری برگردید و ببینید فرزندتان درخواست شما را انجام می دهد یا خیر.

واکنش مناسب به آزمون

اگر کودک بار اول پاسخ نداد قدری صبر کنید، زیرا ممکن است علت آن فقط تاخیر در پاسخ باشد. او حتی ممکن است یک اسباب بازی را به اشتباه بردارد، آن را سر جای خود بگذارد و اسباب بازی صحیح را بردارد. اگر اسباب بازی اشتباهی را به شما داد با ملایمت آن را سر جای خود بگذارید و دستور خود را تکرار کنید. اگر کودک به دادن اسباب بازی اشتباه ادامه می دهد یا بدون اینکه دستوری به او بدهید بقیه اسباب بازی ها را هم به شما می دهد، صرفا آن ها را بپذیرید. در زمان مناسبی که توجه کودک شما به چیز دیگری معطوف شده است، مثل کاری که در مورد کودک یک ساله تا 18 ماهه می کردید یک صدای زیر در آورید، با چیزی تلق تلق کنید یا کاغذ را به خش خش در آورید تا ببینید به سوی شما بر می گردد یا خیر. اگر پاسخ داده شده مشخص نیست و جای تردید در مورد سلامت شنوایی فرزندتان وجود دارد بدون معطلی او را به پزشک نشان دهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...