دانشنامه فرزند

آزمون شنوایی: دو تا سه سالگی

دانشنامه فرزند: هر چقدر که کودک بزرگ تر باشد به دلیل تسلط بیشتر او بر زبان، قادر است از دستورالعمل ها بهتر پیروی کنید و در نتیجه آزمون ها قابل اطمینان تر هستند. آزمون ها باید در گوشه ای ساکت و دور از عوامل حواس پرتی انجام شوند تا نظارت بر پاسخ ها بر شما آسان باشد.

روش آزمون

فرزندتان را کنار میز رو به روی خود بنشانید و یک کاسه، قاشق، توپ، ماشین اسباب بازی، عروسک و مکعب روی میز بچینید. یک تکه مقوا نیز دم دست داشته باشید. تمام اسباب بازی ها را به کودک معرفی کنید و از فرزندتان بخواهید آن ها را یکی یکی به شما بدهد، سپس قاشق را در کاسه بگذارید و بگویید: «قاشق را توی کاسه گذاشتم.»

اکنون به فاصله 180 سانتی متری بروید و دهان خود را با مقوا بپوشانید تا کودک قادر به خواندن لب های تان نباشد. با لحن آهسته و گفتگو مانند، از او بخواهید که همه آن ها را به غیر از یکی دوباره بیرون بیاورد. از او بپرسید چه چیزی داخل کاسه باقی مانده است.

واکنش مناسب به آزمون

اگر کودک به این آزمون پاسخ نداد، از یک گفتگوی ساده استفاده کنید یا اگر گفتگو خیلی مشکل است به چند شی اشاره کنید و نام آن ها را بگویید. با لغات ساده زیر می توان شناخت اکثر حروف با صدا و بی صدای متداول را آزمود: گل، شانه، موز، دستمال، ابرو، آینه، تلفن، ماهی، میز. اگر شنوایی فرزندتان طبیعی به نظر می رسد ولی قادر به کنار هم گذاشتن لغات برای تشکیل جملات پیچیده نیست و نمی تواند با شما یا شخص دیگری به تبادل کلامی خود جوش بپردازد او را به یک متخصص نشان دهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...