دانشنامه فرزند

جدول زمانی علایم بینایی

دانشنامه فرزند: تیزبینی به معنای میزان وضوح در دیدن چیزهاست. تیزبینی نوزادان بسیار ضعیف است ولی خیلی زود بهتر می شوند. بنابراین نوزاد شما نمی تواند چیزهای خیلی دور را ببیند و احتمالا دید او برای تشخیص یک شی بلند در فاصله 3 متری کفایت نمی کند، ولی از فاصله نزدیک به خوبی می بیند و می تواند چشم های خود را روی فاصله ای در حدود 20 سانتی متر که تقریبا فاصله معمول بین چشمان او و صورت شما در هنگام شیر خوردن است تنظیم کند.

نوزاد

نوزادان علاقه دارند به صورت اشخاص نگاه کنند و غالبا به لبه صورت یا چشم ها می نگرند، ولی به اشیا متحرک مثل دهان بزرگسالان نیز نگاه می کنند. اگر حرکت چشم ها و باز و بسته کردن دهان خود را به طور اغراق آمیزی انجام دهید مثل وقتی که با هیجان مشغول صحبت کردن هستید، نوزاد شما با تکان دادن دهان و بیرون آوردن زبانش پاسخ خواهد داد.

هشت هفتگی

رشد مغز کودک شما کامل تر شده و توجه او بیشتر به ماهیت یک شی جلب می شود تا مکان آن. به این ترتیب راهبرد بینایی کودک شما از یافتن اشیا به شناختن آن ها تغییر می کند. اکنون فرزندتان باید صورت شما را تشخیص دهد و با لبخند زدن و بالا و پایین بردن دست هایش نسبت به آن واکنش نشان دهد.

دوازده تا شانزده ماهگی

در این سن کودک شما نه تنها به لبه اشیا نگاه می کند بلکه جزییات را نیز درک می کند و می تواند متوجه شود که دو تصویر به صورت افقی قرار گرفته اند یا عمودی. فرزند شما همچنین می تواند فرق بین تصاویری را که دو شکل در آن ها هست و تصاویری را که سه شکل در آن ها هست تشخیص دهد و آشکارا متوجه طرح های موجود در تصاویر می شود.

بیست تا بیست و چهار هفتگی

در این سن کودک صورت را چنان واضح می بیند و جزئیات ظریف آن را به قدری درک می کند که می تواند حالات عاطفی مختلف مانند اندوه، ترس یا شادی را از هم تشخیص دهد و شما واکنش متناسب با هر حالت را در صورتش خواهید دید. وقتی می بینید در حال آماده کردن غذای او هستید هیجان زده می شود.

از بیست و چهار هفتگی به بعد

در این سن فرزند شما به تدریج درک می کند که برخی چیزها مانند اندازه، نوع شی، شکل شی و رنگ ثابت است. او شروع به شناختن اشیا می کند و متوجه می شود آن ها همیشگی هستند حتی اگر او قادر به دیدن شان نباشد. از حدود همین سن است که کودک به تدریج می فهمد که شما وقتی هم که در اتاق نیستید وجود دارید. در این سن وضعیت خود را طوری تغییر می دهد که اشیا مورد علاقه اش را ببیند.

یک سالگی

کودک می تواند اشیایی را که با سرعت در حرکت هستند تعقیب کند و آن ها را به وضوح ببیند.

تا سه سالگی

فرزند شما می تواند حروف مختلف الفبا را ببیند و بشناسد و قادر است وقتی از او خواسته می شود، حروف را با آن هایی که به او داده شده است مطابقت دهد. او می تواند همین کار را با اسباب بازی ها نیز انجام دهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نگرانی درباره نقاط مختلف بدن» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...