دانشنامه فرزند

آزمون مشکلات خاص بینایی

دانشنامه فرزند: از نظر سلامت جسمانی و روانی، شما اولین خط دفاعی فرزند خود محسوب می شوید و بنابراین وظیفه شماست که بر رشد و تکامل کودک خود نظارت کنید و نسبت به هر چیز غیر معمول حساس باشید. هر قدر شما آگاهی بیشتری نسبت به کودک خود داشته باشید بهتر می توانید به او خدمت کنید.

دید محیطی

این آزمون را به صورت بازی قایم باشک انجام دهید. از کودک بخواهید مستقیم به جلو نگاه کند و سپس آرام یک اسباب بازی مورد علاقه اش را از کنار سرش با طی مسیر نیم دایره به مقابل چشمانش بیاورید و توجه کنید که چه زمانی آن را می بیند. کودک باید اشیا واقع در زاویه 180 درجه را ببیند.

کور رنگی

با استفاده از مکعب های رنگی از کودک بخواهید رنگ های مختلف را انتخاب کند. اگر هنوز رنگ ها را نمی شناسد یک نمونه نشانش دهید و از او بخواهید مثلا وقتی شما رنگ قرمز را انتخاب می کنید او هم قرمز را بردارد. از سن سه سالگی فقط نام رنگ را بگویید. کودک باید بتواند رنگ ها را به طور صحیح بردارد. اگر دائم در مورد قرمز یا سبز اشتباه می کند، به خصوص اگر پس باشد، به کور رنگی مشکوک شوید. این عارضه در پسرها شایع تر است. شایع ترین شکل آن، کور رنگی قرمز – سبز است، افراد کور رنگ این رنگ ها را به صورت قهوه ای مایل به گلی می بینند.

لوچی

کودک را طوری نگه دارید که سر او در مرکز باشد، از شخص دیگری بخواهید نوری را به چشمانش بتاباند. اکنون چشم ها را به نوبت بپوشانید، دقت کنید آیا وقتی روی هر چشم را باز می کنید حرکت می کند یا خیر. بازتاب نور بایستی در هر دو چشم در یک محل دیده شود. اگر چشم ها لوچ نباشد، وقتی روی آن را باز می کنید حرکت نمی کند.

نکته: معمولا کودکان را در سن شش، نه و دوازده ماهگی از نظر لوچی معاینه می کنند، ولی اگر فرزندتان در هر سنی دچار لوچی دائمی بود با پزشک مشورت کنید.

حساسیت به نور

چشم های فرزند خود را چندین بار و هر بار یک لحظه در معرض نور درخشان قرار دهید. اگر چشمان کودک نسبت به نور حساس باشد، اشک زیادی از چشمانش می آید و ناراحت می شود. در این صورت با پزشک مشورت کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...